Spadkobiercy spod Ochodzitej

Za sprawą słynnych misternych koronek trudno znaleźć w Polsce wieś równie znaną jak Koniaków. Chętnie odwiedzana przez turystów, jest też znakomitym przykładem, jak chronić własną tożsamość i zarazem otwierać się na innych ludzi i nowe szanse.

Na ręce proboszcza koniakowskiej parafii ks. kan. Jerzego Kiery list gratulacyjny przysłał arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki, dziękując za życzliwość, jaką mieszkańcy otaczają przyjeżdżających ze Ślą­ska uczestników prowadzonych pod Ochodzitą rekolekcji oazo­wych.

Pierwsze w 1953 r. prowadził sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Z duchowego umocnienia skorzystało tu kilkadziesiąt tysię­cy osób.

Za serdeczne przyjęcie dziękowali też przedstawiciele Domowego Kościoła z archidiece­zji katowickiej, którzy od lat spo­tykają się w domu rekolekcyjnym „Emaus” w Koniakowie.

Z muzyką i tańcem
Życzeń dla wsi jubilatki było wiele. Gratulacje przesłali m.in. Adam Matusiewicz, marszałek wo­jewództwa śląskiego, i Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski.

A o bogactwie kulturowego dziedzictwa, które ocalało w Ko­niakowie, najskuteczniej przeko­nał występ znakomitego wielopo­koleniowego zespołu „Koniaków”. Zaśpiewali, zagrali i zatańczyli pięknie, ale mówili też, że boją się o przyszłość, bo zapowiedziane przez cieszyńskie starostwo po­wiatowe ograniczenie wydatków na zajęcia pozalekcyjne utrudni naukę tradycyjnego śpiewu i tańca i grozi upadkiem wielu zespołów.

Jubileuszowe świętowanie uro­czyście rozpoczął na Ochodzitej 1 stycznia dźwięk trombity. W pro­gramie całorocznych obchodów jest kilkadziesiąt imprez: od gó­ralskiego balu przez konkursy, wystawy, nabożeństwa, konfe­rencje i koncerty – w tym jubile­usz 60-lecia zespołu regionalne­go „Koniaków” oraz sierpniowy Jarmark Pasterski i Dni Koronki Koniakowskiej. Najbliższym wy­darzeniem będzie otwarcie w koniakowskiej galerii „Na Szańcach” wystawy portretów górali. Można ją oglądać od 1 lipca do 31 sierpnia.

Dziękujemy przodkom
Mówi Jan Gazur, przewodniczący rady gminy Istebna - Dorobek 300 lat istnienia Koniakowa jest dziełem naszych przodków. Dziękujmy im za pozostawioną nam kulturę, tradycję oraz za całą spuścizną materialną i duchową. Będąc ich następcami w sztafecie pokoleń, chcemy podtrzymywać to, co nam przekazali, i dalej budować nasz piękny koniaków.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości