Dziś zapraszam do Krnova. Z którejkolwiek strony jechać, Cvilín widać jak latarnię morską, która pielgrzymom drogę wskazuje.
Warto zatrzymać się w mieście, koniecznie trzeba odwiedzić cvilínskie wzgórze, na którym wznosi się chrám Panny Marie Sedmibolestné.
Szybko się odbudował
Krnov leży w widłach Opavy i Opavícy. W roku 1997 wody wzięły miasto w kleszcze. Zniszczenia były ogromne. Podziwiałem, jak szybko i jak pięknie Krnov się odbudował. W Republice Czeskiej mechanizmy współpracy władz centralnych i samorządowych oparte są na zgoła innej filozofii niż w Polsce. Lubię wpaść do Krnova, połazić po małym, starym centrum, pomedytować na cvilínskim wzgórzu. Przyjechałem kiedyś na górę, kobiety sprzątały kościół. Wiedzą, że jestem novinář (dziennikarz). Fotografuję – one z wiadrami i mopami. Były zdziwione. Powiadam: „Skoro ktoś sprząta świątynię, to znaczy, że Kościół żyje”. Zaskoczone, bo nie pomyślały, że sprzątanie ma wymiar świadectwa żywotności Kościoła.
Obraz o cudownej sile
Początek cvilínskiego sanktuarium sięga roku 1684, kiedy po wojnie trzydziestoletniej Śląsk powoli się uspokajał. Przełożony minorytów (czarnych franciszkanów) postawił na wzgórzu drewnianą kaplicę poświęconą Pannie Maryi. Umieszczono w niej obraz, który jako wotum za cudowne uzdrowienie córki namalował miejscowy malarz nazwiska Täuber.
Foto: GN
Wieże Krnova
Niewiele miast może takim widokiem się poszczycić
Malowidło przedstawia Maryję Bolesną z siedmioma mieczami, tkwiącymi w jej sercu, na tle miasta i okolicznych wzgórz. Zakonnicy zamówili u Täubera duży, ołtarzowy obraz tej samej treści. Ten jednak nie miał takiej „zázračné mocy” (cudownej siły) jak poprzedni. A pielgrzymów przybywało! Gdy z czasem postawiono na tym miejscu duży, barokowy kościół, umieszczono w nim oba obrazy. W ołtarzu ten nowszy, za nim, na odwrocie – pierwotny, łaskami słynący. I tak jest do dziś.
Losy kościoła
A kościół miał historię trudną. Najpierw cesarz austriacki Józef II kazał go zburzyć. Mieszczanie wykupili świątynię i dzięki prawnym wybiegom uratowali (był to rok 1795). Kilkadziesiąt lat później wielki pożar zniszczył dach oraz wieże. Parafia kościół odnowiła. Walki roku 1945 nieomal go zburzyły, a czasy totalitarnego komunizmu udaremniły funkcjonowanie sanktuarium. Teraz cvilíńskie wieże znowu wskazują drogę pątnikom. W tegorocznym kalendarzu przewidzianych jest aż 17 pielgrzymek.
Karniów
Mor. Krnov, łac. Carnovia, niem. Jaegerndorf. m.pow. na Szląsku austryackim, niegdyś stolica osobnego księstwa, nad rz. Opą o 29 kil. od Opawy… jest tu starostwo powiatowe,… dwa urzędy celne austryackie jeden pruski;… st. dr. żel. górno-śląskiej, centralny zarząd kolei morawsko-śląskiej, zarząd dóbr i lasów księcia Lichtensteina, znaczne fabryki sukna…
„Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich” Sulimirskiego (III, 847, drukiem w roku 1882).
Warto zobaczyć
Do sanktuarium na Cvilínie dobry i oznakowany dojazd samochodem od ul. Opavskiej. w miasteczku kościół minorytów. Stąd do rynku (Hlavní náměstí) - uroczo i kolorowo. Po drodze punkt informacyjny; można dostać plan miasta i kieszonkowy przewodnik. Na rynku bogaty architektonicznie ratusz. Stąd blisko do kościoła parafialnego - monumentalny, ciekawy. W pobliżu zamek. Nieco dalej dekoracyjny fragment murów miejskich rozebranych w XiX wieku. Jest w Krnovie znana od 1873 r. fabryka organów Rieger-Kloss. Zwiedzanie możliwe, ale niełatwo się tam dostać.
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.