Ukaże się zbiór listów Johna Lennona

Wdowa po Johnie Lennonie, członku słynnej grupy The Beatles, Yoko Ono zgodziła się na publikację jego listów. Korespondencja zostanie wydana w październiku pod tytułem "John Lennon. Listy".

Zbiór zawiera niemal trzysta listów oraz pocztówek, opatrzonych komentarzem Huntera Daviesa, autora biografii Beatlesów, prywatnie znajomego Johna Lennona. Tom korespondencji byłego członka "fantastycznej czwórki z Liverpoolu", jest jedną z najbardziej oczekiwanych pozycji wydawniczych literatury muzycznej. Dotychczas publikacji sprzeciwiała się wdowa po muzyku, japońska performerka Yoko Ono.

Nie będzie to pierwsza publikacja literacka Lennona. W 1964 roku, u szczytu popularności The Beatles, muzyk wydał książkę "In His Own Write" - zbiór absurdalnych opowiadań i wierszyków, wzbogacony surrealistycznymi rysunkami wykonanymi przez samego Lennona. Zachęcony sukcesem książki, wokalista wydał rok później kolejny tom pod tytułem "A Spaniard in the Works".

John Lennon jest jednym z założycieli zespołu The Beatles - jednej z najważniejszych grup w historii muzyki rozrywkowej. Wywodzący się z Liverpoolu zespół podbił światowe listy przebojów w 1963 roku dzięki popularności singla "Please Please Me". Najpierw w Wielkiej Brytanii, następnie w całej Europie a wreszcie na całym świecie wybuchła "beatlemania". Na koncertach dochodziło do sytuacji, gdy histeryczny pisk uwielbienia nastoletnich fanek sprawiał, że muzycy nie słyszeli tego, co grali. Ich występ w telewizyjnym programie The Ed Sullivan Show oglądało ponad 73 mln. Amerykanów.

W 1965 John Lennon otrzymał od królowej Elżbiety II Order Imperium Brytyjskiego. Zwrócił go jednak w 1969 roku, uzasadniając swoje postanowienie sprzeciwem wobec brytyjskiego zaangażowania podczas wojny w Wietnamie.

Beatlesi sprzedał najwięcej płyt w historii amerykańskiego przemysłu fonograficznego. Do najważniejszych albumów zespołu należą: "Please Please Me" (1963), "A Hard Day's Night" (1964), "Revolver" (1966), "Sgt. Pepper's Lonely Heart's Club Band" (1967) i "White Album" (1968).

Po rozpadzie zespołu w 1970 roku, Lennon rozpoczął karierę solową. Przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych i coraz silnie zaangażował się w politykę i działalność organizacji pozarządowych. Stał się symbolem pacyfizmu i walki z opresyjnym rządem. Jest też autorem protest-songów, jak "Give Peace a Chance" i "Power to the People". Do najpopularniejszych utworów muzyka należą m.in. "Imagine", "Happy Xmas (War is Over)" i "Woman". Nagrał trzynaście solowych płyt, z których najważniejsze to: "Plastic Ono Band" (1970), "Imagine" (1971) i "Double Fantasy" (1980). Zginął zastrzelony przez szaleńca, przed wejściem do swojego nowojorskiego domu, w 1980 roku.

Polska i światowa premiera książki zbiegnie się z 72. rocznicą urodzin muzyka. Pozycja ukaże się na polskim rynku nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama