Poznaj historię ziemi na której nakładały się na siebie różne warstwy etniczne – śląska, morawska, czeska, niemiecka (austriacka), polska, żydowska.
Krzysztof Sentyrz/GN
Ks. Tomasz Horak w akcji
Salwa ku czci Jana Pawła II
Poniżej wszystkie odcinki tegorocznego cyklu, w ramach którego ks. Tomasz Horak oprowadzał nas m.in. po Opawie, Krnovie, Biskupiej Kopie, Javorniku, a także innych miejscowościach Czeskiego Śląska i nie tylko:
***
Przy okazji polecamy także nowy - tym razem telewizyjny - cykl "Hranice bez hranic – Bez granic".
To wspólny projekt TVP Wrocław i ostrawskiego oddziału Telewizji Czeskiej. Jego celem jest zaprezentowanie 16 subregionów pogranicza polsko-czeskiego. Jak piszą autorzy cyklu "długa na ponad 700 kilometrów granica zmienia się od 1989 roku, a na okalających ją terenach zaczyna budzić się życie. Pracuje na to wiele osób, które sięgają do tradycji danego regionu, czy też odnawiają zabytki".
Ważna jest "wzajemna współpraca, inspiracja i motywacja, która naszym zdaniem, gwarantuje wzajemne porozumienie, zarówno w pracy jak i w relacjach międzyludzkich, na przekór granicy" - czytamy na stronie www.hranicebezhranic.cz
Na niej też można obejrzeć wszystkie dotychczasowe odcinki tego dokumentalnego serialu. Zarówno w języku polskim, jak i czeskim.
Nowe epizody pojawiają się co tydzień. Do tej pory zaprezentowano np. Wisłę, Istebną, Cieszyn, czy ziemię raciborską. Przed nami jeszcze m.in. Góry Izerskie, Łużyce, Śnieżnik, Osoblaha, Głuchołazy, czy Trójstyk Zachodni.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.