W świątyni, będącej pod opieką parafii w Uściu Gorlickim, zostały zakończone główne prace renowacyjne.
Cerkiew w Kwiatoniu należy do najpiękniejszych tego typu świątyń na terenie diecezji tarnowskiej. – Została zbudowana około 1700 roku. Wyróżnia ją jednolity styl o doskonałych proporcjach. Budynek świątyni jest trójdzielny, składa się z trzech części: światyłyszcze – miejsce najświętsze, czyli prezbiterium, chram wiernych – nawa i przetwór, czyli wejście. Wnętrze świątyni jest bogato zdobione. Urzekają zwłaszcza ikonostas i polichromia – mówi ks. Czesław Kaput, proboszcz parafii Uście Gorlickie, kustosz kwiatonowskiej cerkwi.
Kościół w Kwiatoniu jest poważnym kandydatem do wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. – Odbyły się już wszystkie urzędowe kontrole, łącznie z wizytą Międzynarodowej Komisji UNESCO. Cerkiew cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów. Tylko w ubiegłym roku zwiedziło ją około 15 tys. osób – dodaje ks. Kaput.
W niedzielę 28 października odbyła się uroczystość poświęcenia wszystkich wykonanych dzieł renowacyjnych. Poświęcenia dokonał ks. prał. Ryszard Stasik.
Obok cerkwi w Kwiatoniu kandydatami do Listy UNESCO są jeszcze trzy świątynie, w Owczarach, Brunarach i Powroźniku. Dwie ostatnie znajdują się na terenie diecezji tarnowskiej.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...