Historia Habsburgów

Zwiedzając Muzeum Miejskie w Żywcu turyści mogą już poznać historię miejscowej linii Habsburgów. Przewodnik przybliża szczególnie postać zmarłej niedawno księżnej Marii Krystyny Habsburg - poinformował rzecznik żywieckiego magistratu Tomasz Terteka.

"Bardzo dużo turystów zwiedzając muzeum pytało o losy Habsburgów, szczególnie Marii Krystyny. Stąd pomysł specjalnych prelekcji dla grup wycieczkowych. Od teraz o losach jednego z najpotężniejszych rodów europejskich, który swoje losy związał z Żywiecczyzną, opowiada pracownica żywieckiego muzeum Dorota Firlej. Prelekcje odbywają się w salach, w których znajdują się pamiątki po tutejszej linii Habsburgów, m.in. drzewo genealogiczne rodu, pałacowe meble i zdjęcia księżnej Marii Krystyny Habsburg" - powiedział Terteka.

Rzecznik poinformował, że w jednej z sal odtworzony został gabinet arcyksięcia Karola Stefana Habsburga, który zapoczątkował żywiecką linię rodu. Zwiedzający obejrzą także film dokumentalny o księżnej Marii Krystynie. "Prelekcja na temat rodziny Habsburgów wraz ze zwiedzaniem trwa około 1,5 godziny. Grupy, które chcą uczestniczyć w tej niepowtarzalnej lekcji historii i patriotyzmu, powinny wcześniej skontaktować się z działem naukowo-oświatowym żywieckiego muzeum" - wyjaśnił Terteka.

Żywieccy Habsburgowie są blisko spokrewnieni z domem panującym niegdyś w Wiedniu, w tym z cesarzem Franciszkiem Józefem I. Mają wspólnego przodka, cesarza Leopolda II. Dobra żywieckie trafiły w ręce Habsburgów w 1838 roku. Od Wielopolskich odkupił je arcyksiążę Karol Ludwik. W 1895 roku odziedziczył je arcyksiążę Karol Stefan Habsburg, dziadek księżnej Marii Krystyny, który zapoczątkował żywiecką linię Habsburgów.

Maria Krystyna Habsburg urodziła się 8 grudnia 1923 roku w Żywcu jako córka arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga i szwedzkiej księżnej Alicji Ankarcrony. Oboje rodzice przywiązani byli do Polski; finansowali wiele przedsięwzięć kulturalnych, naukowych, towarzystw i organizacji społecznych. Arcyksiążę był oficerem Wojska Polskiego. Po 1939 roku nie podpisał volkslisty, za co był więziony przez hitlerowców. Podczas wojny Niemcy stosowali wobec Habsburgów represje. Zabrano im majątek. Po wojnie księżna razem z najbliższą rodziną została zmuszona przez władze komunistyczne do emigracji. Mieszkała w Szwecji, a później w Szwajcarii. Nie przyjęła obywatelstwa żadnego z tych krajów.

W marcu 1993 roku księżna otrzymała paszport Rzeczypospolitej Polskiej. Do kraju na stałe powróciła we wrześniu 2001 roku. Zamieszkała w żywieckiej posiadłości Habsburgów, w niewielkim mieszkaniu, w miejscu, gdzie przed wojną była kręgielnia. Zmarła 2 października w Żywcu w wieku 88 lat. Spoczęła w miejscowej konkatedrze.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości