W piernikowej alei

Aktorka Joanna Koroniewska i pianista jazzowy Bogdana Hołownia odsłonią swoje autografy w Piernikowej Alei Gwiazd podczas święta miasta, które będzie obchodzone w czerwcu - ogłosiły władze Torunia.

Decyzję o wyborze laureatów ogłosił prezydent miasta Michał Zaleski podczas tradycyjnego Noworocznego Koncertu Prezydenckiego w Dworze Artusa.

Koroniewska urodziła się i wychowała w Toruniu. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Znana jest z występów na scenach warszawskich teatrów Rampa, Bajka i Komedia, a także z licznych seriali, m.in. "M jak miłość", "Niania", "Daleko od noszy". Występowała też w telewizyjnym programie "Kocham Cię Polsko" i konkursie "Taniec z gwiazdami".

Hołownia urodził się w Toruniu, tam też ukończył średnią szkołę muzyczną. Studiował w Berklee College of Music w Bostonie. Jego pierwsze poważniejsze doświadczenia w graniu muzyki jazzowej były związane z kwartetem Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego. Później współpracował wieloma czołowymi muzykami jazzowymi z Polski i zagranicy. W rodzinnym mieście gra z grupą Los Angeles Trio. Nagrał liczne płyty, a w 2006 r. założył własną wytwórnię płytową.

sliwkabolek Cinema Paradiso - Love Theme - solo piano - Bogdan Hołownia

Toruń w tym roku już po raz 11. uhonoruje wybitne osoby związane z miastem. Mosiężne tabliczki z autografami w kształcie toruńskich pierników "katarzynek" są umieszczanie w granitowych płytach chodnika przed Dworem Artusa na Rynku Staromiejskim, tworząc Piernikową Aleję Gwiazd.

Piernikowa Aleja Gwiazd została zapoczątkowana w 2003 r. Wówczas swoje autografy odsłonili aktorka Grażyna Szapołowska i astronom Aleksander Wolszczan. W kolejnych latach odsłaniano po dwie "katarzynki". W gronie wyróżnionych znaleźli się m.in. Leszek Balcerowicz, Elżbieta Dzikowska, Małgorzata Kożuchowska, Bogusław Linda, Janina Ochojska, Stefania Toczyska, Regina Smendzianka i muzycy zespołu Republika.

Osłanianie "katarzynek" zawsze ma charakter widowiskowej gali. Przy dźwiękach orkiestry laureaci wkraczają do Piernikowej Alei po czerwonym dywanie, by przeciąć sznury wielkiego bukietu biało-błękitnych balonów, podtrzymujących tkaninę okrywającą "katarzynki". Strzelają fajerwerki, sypie się confetti.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Więcej nowości

Reklama