Konto na Facebooku ma już 78 proc. młodych ludzi w wieku 15-24 lata oraz 58 proc. dzieci w wieku 7-14 lat. Z myślą o nich Fundacja Dzieci Niczyje przygotowała poradnik "Dbaj o Fejs", w którym radzi jak bezpiecznie korzystać z portali społecznościowych.
O tym, jak łatwo znaleźć o kimś informacje w sieci, można się przekonać, wpisując jego imię i nazwisko w wyszukiwarce. Z reguły jako jeden z pierwszych wyników pojawia się link do profilu na portalu społecznościowym, najczęściej na Facebooku. Takiej sytuacji można łatwo uniknąć, ustawiając odpowiednie ustawienia prywatności.
"Lekkomyślne zachowania młodych użytkowników społeczności internetowych mogą stanowić zagrożenie dla ich prywatności. Nierozważna publikacja zdjęcia, filmu czy komentarza może obrócić się przeciwko nim, także po latach. Na ten problem zwracamy uwagę od zeszłego roku w kampanii +Dbaj o Fejs+. Teraz, pod tym samym tytułem, oddajemy w ręce młodych ludzi przewodnik, w którym krok po kroku pokazujemy, jak chronić prywatność w najpopularniejszym serwisie społecznościowym" - mówi Łukasz Wojtasik z Fundacji Dzieci Niczyje, koordynator programu Dziecko w Sieci.
Z przewodnika młodzież dowie się również m.in., na co trzeba zwrócić uwagę, używając przycisku "Lubię to!", jakie jest ryzyko używania geolokalizacji czy tagowania innych osób na swoich zdjęciach. Można tam również znaleźć informacje na temat gier oraz innych aplikacji, które oferuje portal.
"Często dzwonią do nas młodzi internauci, zgłaszając naruszenia ich prywatności w serwisach społecznościowych. Większości tych sytuacji udałoby się uniknąć, gdyby stosowali ograniczenia dostępności do publikowanych treści, które standardowo udostępniane są przez wszystkie wiodące portale tego typu. Niestety, młodzież często nie wie nawet o ich istnieniu" - przekonuje Marta Wojtas z Fundacji Dzieci Niczyje, koordynatorka projektu Helpline.org.pl (800 100 100).
Uzupełnieniem poradnika "Dbaj o Fejs" jest ulotka "Do the check", kompendium wiedzy zawierające listę czynności, które należy wykonać, aby profil stał się bezpieczniejszy i bardziej prywatny.
W związku z bardzo częstymi zmianami wprowadzanymi przez portal Facebook, poradnik będzie na bieżąco aktualizowany.
Przewodnik oraz ulotka są dostępne (w wersji PDF) na stronach www.dzieckowsieci.fdn.pl/przewodniki oraz www.dbajofejs.pl. Autorzy zachęcają do lektury młodych internautów oraz polecają wydrukowanie materiałów i przekazanie ich dzieciom przez rodziców i nauczycieli. Przewodnik jest pierwszym z serii, które zamierza wydać Fundacja. W przygotowaniu podobne publikacje dotyczące Twittera, Instagramu, Tumblr'a oraz AppStore'a.
Jak informuje FDN, konto na Facebooku ma już 78 proc. młodych ludzi w wieku 15-24 lata oraz 58 proc. dzieci w wieku 7-14 lat.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...