Czterej Polacy powalczą o "Angelusa"

Siedem książek zostało zakwalifikowanych do finału ósmej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Oprócz powieści polskich o nagrodę powalczą książki autorów z Austrii, Rosji i Ukrainy. Zwycięzca zostanie ogłoszony 19 października.

Finalistów jury wyłoniło z grupy 41 książek zakwalifikowanych do konkursu w marcu. Polską prozę reprezentują "Dom pod Lutnią" Kazimierza Orłosia, "Dziennik" Jerzego Pilcha, "Grochów" Andrzeja Stasiuka i "Morfina" Szczepana Twardocha. Oprócz tych pozycji w finale znalazły się także "W gąszczu metropolii" austriackiego pisarza Karla-Markusa Gaussa, "Jest noc" autorstwa rosyjskiej prozaiczki Ludmiły Pietruszewskiej oraz "Muzeum porzuconych sekretów" ukraińskiej pisarki, poetki i eseistki Oksany Zabużko.

"Kłóciliśmy się, ale kulturalnie, ponieważ jest to nagroda literacka. Nadal dyskutujemy i naprawdę sami nie wiemy, kto zostanie laureatem. Lista finałowa jest bardzo mocna i wartościowa literacko. To zbiór książek o różnej tematyce i o różnej formie, od quasi dokumentu, przez opowiadania aż po powieść prześmiewczą. Łączy je tylko środkowoeuropejskość" - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej członek jury prof. Andrzej Zawada.

Zwycięzca zostanie ogłoszony 19 października na uroczystej gali, która odbędzie się w Teatrze Muzycznym Capitol. "Wydarzenie poprzedzi minifestiwal literatury z udziałem, mam nadzieję, większości autorów, laureata pierwszej edycji nagrody Ukraińca Jurija Andruchowicza oraz węgierskiego pisarza Gyorgy Spiro, który Angelusa otrzymał w 2010 r." - dodał dyrektor wydziału kultury wrocławskiego Urzędu Miasta Jarosław Broda.

Angelus jest nagrodą dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności. Nagroda, którą stanowi statuetka Angelusa autorstwa Ewy Rossano i czek na kwotę 150 tys. zł, przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim.

Od czwartej edycji przyznawana jest również nagroda dla tłumacza, którą funduje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. Wynosi ona 20 tys. zł.

Do nagrody można zgłaszać dzieła autorów żyjących, pochodzących z 21 krajów Europy Środkowej. Możliwość wskazywania tytułów mają wydawcy i członkowie jury. Organizatorem i fundatorem konkursu jest miasto Wrocław.

Do tej pory Angelusa otrzymali: Jurij Andruchowycz "Dwanaście kręgów" (2006), Martin Pollack "Śmierć w bunkrze - opowieść o moim ojcu" (2007), Peter Esterhazy "Harmonia calestis" (2008), Josef Skvorecky "Przypadki inżyniera ludzkich dusz" (2009), Gyorgy Spiro "Mesjasze" (2010), Swietłana Aleksijewicz "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" (2011), Miljenko Jergović "Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki" (2012).

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama