Elfy i krasnoludy w Poznaniu

Prelekcji poświęconych literaturze fantastycznej, filmom, komiksom i grom będzie można wysłuchać podczas Poznańskich Dni Fantastyki, które rozpoczną się w sobotę w Centrum Kultury Zamek. Dwudniowa impreza będzie również okazją do tego, aby zagrać w gry planszowe i karciane.

"Festiwal jest wydarzeniem poświęconym szeroko rozumianej fantastyce. Jego celem jest propagowanie fantastyki pośród osób, które wcześniej nie miały z nią kontaktu, a także integracja ludzi zainteresowanych tematem. Chcemy pokazać pozytywną stronę fantastyki, która jest kojarzona jako zajęcie mało ambitne, a naszym zdaniem to pasjonujące zadanie, którym można również zajmować się zawodowo" - powiedziała w rozmowie z PAP Marta Ciesielska z Klubu Fantastyki "Druga Era", który organizuje Dni.

Podczas Poznańskich Dni Fantastyki prelekcje przygotowane zostały przez niespełna 30 uczestników, którzy zgłaszali się do organizatora z proponowanymi tematami. Kilkoro z nich przygotowało dwie, a nawet trzy godzinne prelekcje. Będzie można wziąć udział w warsztatach tańca celtyckiego, prelekcjach poświęconych m.in. grom planszowym i komputerowym, tworzeniu własnego symbolu lub herbu, a także wysłuchać wykładu o świecie Harry'ego Pottera.

Zdaniem Marty Ciesielskiej ciekawymi wydarzeniami będą spotkania autorskie z pisarzami, a wśród nich Iwona Michałowska-Gabrych, Anna Kańtoch i Wojciech Szyda. "Spotkania będą poświęcone współpracy wydawcy z pisarzem, o ich burzliwych rozmowach, a także drugi panel, który będzie opowiadał o wykorzystaniu Poznania w dziełach fantastycznych i temu, jakie elementy miasta pojawiają się w książkach i jaki sposób" - powiedziała.

W trakcie festiwalu będzie można również wypożyczyć gry karciane i planszowe i zagrać w nie z innymi uczestnikami w tzw. gamesroomie. Jak zaznaczają organizatorzy w festiwalu udział będą mogli wziąć również amatorzy, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z fantastykom. "Początkujący znajdą coś dla siebie i na pewno któryś z uczestników wytłumaczy mu wątpliwości lub odpowie na pytania. Jesteśmy otwarci na nowe osoby" - powiedziała Ciesielska.

W sobotę wieczorem i w nocy w Kinie Pałacowym Centrum Kultury Zamek odbędą się również pokazy filmów.

Organizatorem festiwalu Poznańskie Dni Fantastyki jest Klub Fantastyki "Druga Era". W pierwszej edycji udział wzięło niespełna tysiąc uczestników.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg