W Pilchowicach odbyły się XV Dożynki Województwa Śląskiego. Były to zarazem XVI Dożynki Powiatu Gliwickiego i III Dożynki Gminy Pilchowice.
Obchody rozpoczęły się w sobotę od IV Biegu Ulicznego im. ks. Konstantego Damrota, związanego z Pilchowicami. Otwarto także wystawę maszyn rolnych oraz zorganizowano Festiwal Miodu połączony z prezentacją pasiek i degustacją.
Niedzielne uroczystości zaczęły się od Eucharystii w kościele Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pilchowicach, której przewodniczył bp Jan Kopiec. W koncelebrze wzięło udział wielu kapłanów m.in. ks. inf. Konrad Kołodziej oraz ks. Dariusz Gołek, proboszcz. W homilii ordynariusz gliwicki nawiązał do dzieł praw natury i podstawowego obowiązku człowieka, jakim jest dbałość o plony i zbiory. – Człowiek, owszem, potrafi w pewnym sensie zaplanować, ale sam wzrost, samo owocowanie jest poza naszym ludzkim sposobem działania i wpływania – zaznaczył bp Kopiec.
Podkreślił także, że należy być wdzięcznym za zbiory, a jednocześnie tak je dzielić, by nikt nie był głodny. – Mamy tyle mechanizmów na świecie, zarówno tych bardzo prostych od rodzinnego grona, aż do najwyższych instancji nawet nie tylko państwowych, ale i światowych, i wszyscy razem nie potrafimy sobie z problem głodu poradzić. Nie tylko w Afryce, nie tylko w krajach tzw. rozwijających się, ale rozglądnijmy się także i u nas. Godzimy się na to, że koło nas są ludzie głodni – mówił bp Kopiec. Dodał, że dożynki powinny być dniem zamyślenia, aby nie patrzeć jedynie na swoje potrzeby, lecz otworzyć się na potrzebujących. – Dziękujemy za chleb powszedni i niech ten chleb będzie na każdym stole, niech będzie radością każdego człowieka zamieszkującego okrąg ziemski i niech każdy poczuwa się do chociażby cząstki szacunku, który dzisiaj wyrażamy – zakończył biskup gliwicki.
W procesji z darami przedstawiciele poszczególnych instytucji złożyli chleb, krzew winny, puszkę na Ciało Chrystusa, Mszał Rzymski, ampułki, kielich mszalny, świece i miód, kosze wędlin, kołocza śląskiego, piekarniczych wypieków, warzyw i owoców oraz kwiatów.
Po zakończeniu Eucharystii wszyscy zaproszeni goście oraz cała społeczność przybyła na dożynki przeszła w uroczystym korowodzie, prezentując wykonane korony dożynkowe lub przejeżdżając trasę na traktorach i innych pojazdach rolniczych.
W części oficjalnej na boisku LKS Victoria w Pilchowicach wzięli udział przedstawiciele władz ogólnopolskich, wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Gospodarzem miejsca była Joanna Kołoczek-Wybierek, wójt gminy Pilchowice. Na tegoroczne dożynki przybyli m.in. Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi; Mirosław Sekuła, marszałek województwa śląskiego; Michał Nieszporek, starosta gliwicki; przedstawiciele Śląskiej Izby Rolniczej, a także posłowie, senatorowie i wielu innych. Wręczone zostały odznaczenia zasłużonych dla rolnictwa, jak i odznaki honorowe „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”. Jedną z nich wyróżniono bp. Jana Kopca za szczególny wkład w rozwój i wsparcie województwa.
Agnieszka Kliks-Pudlik /Foto Gość Koło Gospodyń Wiejskich w Bijasienicach, zeszłoroczne laureatki na koronę dożynkową Tradycją corocznych dożynek jest wykonywanie koron dożynkowych, które biorą udział w konkursie. Zeszłorocznymi laureatkami, a zarazem zdobywczyniami drugiego miejsca na zeszłorocznych prezydenckich dożynkach są panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bijasowicach w gminie Bieruń. – Korony robimy już od kilkudziesięciu lat, jako podziękowanie za kończące się żniwa – mówiła pani Urszula. Koronę wykonało sześć pań w ciągu dwóch tygodni wykorzystując tysiące kłosów zbóż. – Wszystko robimy same. Najpierw mamy gotowy stelaż. Później wijemy zboża. Nasza korona jest wita w tradycyjny sposób bez żadnego klejenia czy wiązania. Jest naprawdę duża. Wszystko jest robione ręcznie, wszystkie dodatki są prawdziwe – zboża, kwiaty, nie ma nic sztucznego. To wymaga bardzo dużo pracy, a na rękach mam jeszcze ślady po skaleczeniach od wicia – opowiadała pani Urszula.
Organizatorami XV Dożynek Województwa Śląskiego w Pilchowicach są: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Powiat Gliwicki, Gmina Pilchowice i Śląska Izba Rolnicza.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...