23 reprinty rękopisów, w tym partytury Chopina i Biblia Gutenberga, uratowane przed zniszczeniem podczas II wojny światowej, można obejrzeć do końca roku na wystawie „Ocalone przez BGK”.
Oryginały zabytków złożone zostały jako depozyty w lipcu i sierpniu 1939 roku w skarbcu Banku Gospodarstwa Krajowego przez Bibliotekę Narodową oraz Bibliotekę Seminarium Duchownego w Pelplinie. Na początku września 1939 roku w obliczu pierwszych bombardowań zapadła decyzja, by w 300 skrzyniach wywieźć je z Polski, ratując przed zniszczeniem.
Ewakuowane do Rumunii, 24 listopada 1939 roku zostały przekazane na przechowanie Bibliotece Polskiej w Paryżu, a stamtąd trafiły do Anglii i Kanady. Do Polski powróciły na przełomie lat 50. i 60. Z 52 tys. rękopisów zostało ich tylko 2 tysiące.
Wśród zachowanych obiektów znalazł się m.in. egzemplarz XV-wiecznej Biblii Gutenberga – jeden z 48 na świecie – zdeponowany do skarbca BGK w lipcu 1939 roku przez konserwatora Biblioteki Seminarium Duchownego w Pelplinie ks. prof. Antoniego Liedkego. Wraz z reprintem Biblii można oglądać walizkę, w której Biblia była przewożona.
Na wystawie prezentowane są także kopie rękopisów partytur Fryderyka Chopina, a także reprint Psałterza floriańskiego, zawierający 150 psalmów do prywatnego odmawiania dla królowej Jadwigi. Jest także, oprawiony w zdobioną okładzinę z oderwanym z krzyża Chrystusem, XII-wieczny Ewangeliarz Anastazji czy bogato zdobiony Mszał Erazma Ciołka, jeden z najwybitniejszych dzieł krakowskiej szkoły iluminatorskiej z początku XIV wieku.
Wśród ocalałych dzieł, których reprinty można do końca roku oglądać w gmachu Banku Gospodarstwa Krajowego, przy Al. Jerozolimskich 7, przy rondzie de Gaulle’a, są także rękopisy partytur utworów skomponowanych przez Fryderyka Chopina.
Wystawa „Ocalone przez BGK” odbywa się w ramach obchodów 90-lecia istnienia Banku Gospodarstwa Krajowego. Jubileusz obchodzony jest pod patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...