23 reprinty rękopisów, w tym partytury Chopina i Biblia Gutenberga, uratowane przed zniszczeniem podczas II wojny światowej, można obejrzeć do końca roku na wystawie „Ocalone przez BGK”.
Oryginały zabytków złożone zostały jako depozyty w lipcu i sierpniu 1939 roku w skarbcu Banku Gospodarstwa Krajowego przez Bibliotekę Narodową oraz Bibliotekę Seminarium Duchownego w Pelplinie. Na początku września 1939 roku w obliczu pierwszych bombardowań zapadła decyzja, by w 300 skrzyniach wywieźć je z Polski, ratując przed zniszczeniem.
Ewakuowane do Rumunii, 24 listopada 1939 roku zostały przekazane na przechowanie Bibliotece Polskiej w Paryżu, a stamtąd trafiły do Anglii i Kanady. Do Polski powróciły na przełomie lat 50. i 60. Z 52 tys. rękopisów zostało ich tylko 2 tysiące.
Wśród zachowanych obiektów znalazł się m.in. egzemplarz XV-wiecznej Biblii Gutenberga – jeden z 48 na świecie – zdeponowany do skarbca BGK w lipcu 1939 roku przez konserwatora Biblioteki Seminarium Duchownego w Pelplinie ks. prof. Antoniego Liedkego. Wraz z reprintem Biblii można oglądać walizkę, w której Biblia była przewożona.
Na wystawie prezentowane są także kopie rękopisów partytur Fryderyka Chopina, a także reprint Psałterza floriańskiego, zawierający 150 psalmów do prywatnego odmawiania dla królowej Jadwigi. Jest także, oprawiony w zdobioną okładzinę z oderwanym z krzyża Chrystusem, XII-wieczny Ewangeliarz Anastazji czy bogato zdobiony Mszał Erazma Ciołka, jeden z najwybitniejszych dzieł krakowskiej szkoły iluminatorskiej z początku XIV wieku.
Wśród ocalałych dzieł, których reprinty można do końca roku oglądać w gmachu Banku Gospodarstwa Krajowego, przy Al. Jerozolimskich 7, przy rondzie de Gaulle’a, są także rękopisy partytur utworów skomponowanych przez Fryderyka Chopina.
Wystawa „Ocalone przez BGK” odbywa się w ramach obchodów 90-lecia istnienia Banku Gospodarstwa Krajowego. Jubileusz obchodzony jest pod patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.