Średniowieczna przeszłość miast śląskich

Jawor. W Muzeum Regionalnym odbyło się kolejne, choć w tym roku dopiero pierwsze, spotkanie dla pasjonatów historii miasta, czyli wykład z serii „Poznajemy region”.

Tym razem gościem muzeum był Roman Gorzkowski, regionalista, członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Złotoryjskiej. Gość przygotował odczyt o początkach lokacji miast śląskich. Mowa była m.in. o rozpoczętym przeszło osiem wieków temu procesie nadawania praw lokacyjnych istniejącym tu wcześniej osiedlom skupionym wokół grodów.

– Był to zbiór określonych przywilejów oraz statutów. Lokacje odbywały się w oparciu o ściśle wskazany wzorzec funkcjonujący już w innym rejonie Europy, np. prawo magdeburskie. W epoce feudalnej lokacje przyczyniły się do umocnienia pozycji mieszczaństwa oraz rozwoju gospodarki towarowo-pieniężnej. Dziś – w dobie federacji państw – średniowieczny system municypalny przywołuje ideę jednoczącej się Europy – uważa autor.

Jak podkreśla Arkadiusz Muła z Muzeum Regionalnego, celem cyklu „Poznajemy Region” jest nie tylko edukacja historyczna młodzieży i dorosłych, ale także aktywizacja społeczności lokalnej we wspólnych przedsięwzięciach.

– Merytoryczne opracowanie dziejów regionu przez specjalistów z różnych dziedzin nauki pozwala także przełamać nieaktualne dziś stereotypy dotyczące przeszłości regionu, zawężające np. okres prosperity Jawora do czasów piastowskich – uważa historyk.

W działaniach tych coraz chętniej uczestniczą seniorzy.

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.