Jawor. W Muzeum Regionalnym odbyło się kolejne, choć w tym roku dopiero pierwsze, spotkanie dla pasjonatów historii miasta, czyli wykład z serii „Poznajemy region”.
Tym razem gościem muzeum był Roman Gorzkowski, regionalista, członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Złotoryjskiej. Gość przygotował odczyt o początkach lokacji miast śląskich. Mowa była m.in. o rozpoczętym przeszło osiem wieków temu procesie nadawania praw lokacyjnych istniejącym tu wcześniej osiedlom skupionym wokół grodów.
– Był to zbiór określonych przywilejów oraz statutów. Lokacje odbywały się w oparciu o ściśle wskazany wzorzec funkcjonujący już w innym rejonie Europy, np. prawo magdeburskie. W epoce feudalnej lokacje przyczyniły się do umocnienia pozycji mieszczaństwa oraz rozwoju gospodarki towarowo-pieniężnej. Dziś – w dobie federacji państw – średniowieczny system municypalny przywołuje ideę jednoczącej się Europy – uważa autor.
Jak podkreśla Arkadiusz Muła z Muzeum Regionalnego, celem cyklu „Poznajemy Region” jest nie tylko edukacja historyczna młodzieży i dorosłych, ale także aktywizacja społeczności lokalnej we wspólnych przedsięwzięciach.
– Merytoryczne opracowanie dziejów regionu przez specjalistów z różnych dziedzin nauki pozwala także przełamać nieaktualne dziś stereotypy dotyczące przeszłości regionu, zawężające np. okres prosperity Jawora do czasów piastowskich – uważa historyk.
W działaniach tych coraz chętniej uczestniczą seniorzy.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.
Tkanina - jak zaznacza muzeum - wyróżnia się pod względem techniki i ikonografii.
Do 27 stycznia można podziwiać w Rzymie obraz Marca Chagalla.
Wchodzących na Plac św. Piotra ze szczytu Pałacu Apostolskiego wita mozaika Matki Kościoła.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.