Oryginalny Rafael, wiek XX i najlepsi twórcy współczesnej grafiki sakralnej.
Dwie obszerne sale Muzeum Archidiecezjalnego poświęcone są współczesnej sztuce sakralnej. Znajdują się w nich dzieła twórców artystów związanych ze Śląskiem, choć nie tylko. Otwiera je genialny portret abp. Damiana Zimonia pędzla Jerzego Dudy-Gracza. Z przeciwległych ścian patrzą na siebie tryptyki: niezwykle barwny „Sąd Ostateczny” Witolda Pałki oraz kontrastujący z nim monochromatyczny, zgaszony w kolorach „Dobry Łotr” Kazimierza Cieślika.
– Warto zwrócić uwagę na rzeźby, które się tu znajdują – zachęca dyrektor muzeum. – Pierwsza to „Płacząca” dłuta Wacława Szymanowskiego, twórcy pomnika Fryderyka Chopina w Warszawie. Dwie kolejne rzeźby zostały wykonane przez Gerarda Grzywaczyka, artystę rzeźbiarza pochodzącego z Piekar Śl. Tytuł tych prac brzmi „Oczekiwanie”. Jedna z rzeźb przedstawia młodą brzemienną matkę, druga – kobietę w podeszłym wieku. Młodą kobietą jest żona artysty, starą – jego matka. Historia powstania tych prac jest taka, że w czasie, gdy żona rzeźbiarza rodziła ich syna, matka umierała...
W ostatniej sali muzeum zaprezentowane zostały plakat, grafika i rysunek. Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach powstała z Wydziału Grafiki ASP w Krakowie.
– Przez dziesięciolecia Katowice kształciły najlepszych grafików w Polsce – twierdzi ks. Makówka. – Pokazujemy tu prace wybitnych twórców grafiki: Joanny Piech, Mariusza Pałki, Romana Kalarusa, Macieja Bieniasza i wielu innych.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.