Podróżni tańcem zaskoczeni!

Balet Dworski "Cracovia Danza" rozpoczął cykl happeningów w miejscach, które ze sztuką raczej się nie kojarzą.

Na pierwszy ogień, 27 stycznia, poszedł krakowski Dworzec Główny, czyli miejsce, w którym przechodniów i podróżnych nie sposób policzyć, i w którym każdego dokądś się spieszy. Żadna z pędzących i patrzących nerwowo na zegarek osób o sztuce tam nie myśli... Ale skoro już się tam ona pojawiła, to nie sposób było przejść obok niej obojętnie. Zawłaszcza, że to sztuka z najwyższej półki, co gwarantują tancerze Baletu Dworskiego "Cracovia Danza", któremu szefuje Romana Agnel.

Gdy w środowe popołudnie przy dworcowym globusie pojawiały się nagle tajemnicze postacie, ubrane w czarne peleryny, kolorowe maski i oryginalne nakrycia głowy, nikt nie próbował nawet zgadywać kim są i co będą zrobić. Po chwili jednak tajemniczy goście zrzucali peleryny, by odsłonić piękne suknie i dawne kreacje i zaczynali tańczyć w rytm muzyki.

Na kilka minut czas jakby się zatrzymywał, a ci, którzy jeszcze chwilę wcześniej spieszyli się, nagle stawali, by zrobić zdjęcie.

- Super pomysł! Zaraz biegnę na pociąg, ale warto było zobaczyć taki pokaz w tak nietypowym miejscu. Bardzo mi się podobało! - komentował pan Maciej z Warszawy, a krakowianka, pani Ewelina dodaje, że Balet Dworski "Cracovia Danza" zna od lat, bardzo lubi wszystkie spektakle, ale ostatnia rzecz, jakiej by się spodziewała, to że spotka tancerzy na dworcu.

- "Cracovia Danza: balet w mieście" to cykl happeningów, w ramach którego zespół raz w miesiącu przez cały 2016 rok będzie prezentował mieszkańcom Krakowa i turystom najpiękniejsze fragmenty ze swoich spektakli w niekonwencjonalnych miejscach - tam gdzie panuje ruch i zgiełk i gdzie nikt nie spodziewa się sztuki. Będą to m.in. place, ulice, galerie handlowe, dworzec, lotnisko, szpital. Jednym słowem: co miesiąc gdzie indziej i co miesiąc z zaskoczenia. Happeningom będzie towarzyszyła akcja na portalach społecznościowych zatytułowana "Złap Cracovia Danza: balet w mieście" - tłumaczy Barbara Kalicińska, specjalistka do spraw PR baletu.

Tą akcją Balet Dworski "Cracovia Danza", miejska instytucja kultury, który nie ma swojej sceny, chce wyjść do publiczności, by przedstawić się tym mieszkańcom miasta, którzy nigdy nie byli na spektaklach zespołu, a także by pokazać najpiękniejsze fragmenty ze swoich spektakli i zaprosić do teatru, na krakowskie sceny, gdzie będzie można zobaczyć w wykonaniu baletu przeróżne widowiska. W 2016 roku z okazji jubileuszu naszego 10-lecia proponujemy bowiem krakowianom raz w miesiącu spektakl na scenie teatralnej w cyklu zatytułowanym "Cracovia Danza dla tańca". Będą one wystawiane na różnych scenach, m.in. w Teatrze Ludowym, Filharmonii, Teatrze Variete, czy w ICE - mówi Romana Agnel, dyrektor baletu i zaprasza na kolejne happeningi.

Występ na Dworcu Głównym dla tancerzy było wyzwaniem, które bardzo chętnie podjęli, bo pomysł bardzo się im spodobał. Problem był tylko jeden - śliska podłoga zamiast baletowej sceny, a to groziło czasem upadkami...

Gdzie happening odbędzie się w lutym? Podpowiedzi będzie można znaleźć na profilu baletu na Facebooku.

Warto dodać, że już 31 stycznia o godz. 17 na deskach Teatru Ludowego będzie można zobaczyć spektakl "Pewnego razu w Wenecji" przygotowany wspólnie z Atelier Teatralnym "Studio Dono". To właśnie fragmenty z tego przedstawienia wykonali dziś tancerze na Dworcu Głównym. Wybór nie był przypadkowy - wszak w pełni i trzeba go dobrze wykorzystać!

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama