Wielkie taneczno-muzyczne widowisko "Gdy Polska spotyka Indie" rozpoczęło 16. Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza".
- To spektakl, który pozwala widzom odkryć nowe oblicze kultury polskiej i indyjskiej oraz odnaleźć w nich wiele wspólnych elementów - mówi Romana Agnel, dyrektor i założycielka Baletu Dworskiego "Cracovia Danza".
Ma rację, bo każdy, kto w niedzielny wieczór w Centrum Kongresowym ICE Kraków zobaczył, co wspólnymi siłami przygotowali artyści z Krakowa i znajdujących się 9 tys. km stąd Indii, przekonał się, że dwa pozornie odległe światy łączyć może bardzo dużo. Tak w tańcach staropolskich, jak i w hinduskim tańcu kathak podobne są bowiem gesty rąk, ruchy nóg, a przede wszystkim sposób wyrażania emocji. A tych na scenie nie brakowało! Co więcej, podczas tej niezwykłej podróży z Polski do Indii i z powrotem potęgowała je grana na żywo muzyka w wykonaniu hinduskiego wirtuoza sarangi Kamala Sabri, Marii Pomianowskiej i jej zespołu oraz zespołu pod dyrekcją Aparajity Dasgupta.
W rytm polsko-hinduskich dźwięków tańczyli natomiast - albo raczej: spotykali się w tańcu - Romana Angel i mistrzyni tańca kathak Alaknanda Bose, Dariusz Brojek oraz hinduski mistrz tańca Barun Banerjee, tancerze Baletu Dworskiego "Cracovia Danza" i tancerki Sanskriti ze szkoły tańca Alaknandy Bose. Pełne harmonii taneczne relacje tych artystów i żywiołowy kontakt, jaki nawiązywali z muzykami, wprawiały w zachwyt, ale też zaskakiwały. Szczególnie w sercach widzów utkwił natomiast taniec, który Alaknanda, Barun i jedna z hinduskich tancerek wykonali do... klaskania publiczności.
- Moje podróże do Indii rozpoczęły się wiele lat temu i zaowocowały fascynacją tamtejszą kulturą. To wszystko pozwoliło mi jednak jeszcze lepiej poznać to, co jest nam, Polakom, najbliższe - naszą kulturę, tradycję, sztukę. To doświadczenie zarówno moje, jak i Marii Pomianowskiej, a wspólnie z Alaknandą opowiadamy o nim w tym premierowym spektaklu - dodaje R. Agnel.
16. Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza" potrwa cały tydzień. Każdego dnia w Willi Decjusza będą trwały warsztaty tańców dawnych oraz pokazy tańca. W czwartek wieczorem odbędzie się tam również bal historyczny.
Wielki finał festiwalu zaplanowano natomiast na przyszły weekend. W sobotę i niedzielę od godz. 12 do 17 na Rynku Głównym trwać będą pokazy uczestników warsztatów. 1 sierpnia o godz. 20 na scenie pod Ratuszem zobaczymy też niezwykłe połączenia dawnych tańców i komedii dell’arte, czyli spektakl "Pewnego razu w Wenecji" w wykonaniu Baletu Dworskiego "Cracovia Danza" i Atelier Teatralnego "Studio Dono". 2 sierpnia również o godz. 20 wystawiony zostanie z kolei spektakl "Balet o kawie", po którym wszyscy obecni na Rynku zaproszeni są do udziału w wielkim balu!
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...