Młoda polska gwiazda z różańcem na dłoni

18-letni Łukasz Dyczko wygrał konkurs Eurowizji dla młodych instrumentalistów. Saksofonista, okrzyknięty nową gwiazdą muzyki poważnej, zwyciężył, grając z różańcem w kształcie obrączki na dłoni.

Absolwent katowickiej szkoły muzycznej ul. Ułańskiej wykonał "Rapsodię na saksofon altowy" Andre Waigneina. Finałowy koncert odbył się w sobotę w Kolonii. Transmitowała go stacja WDR i 9 stacji z krajów UE. Najlepszy młody muzyk-instrumentalista otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. euro i zaproszenie do wspólnego koncertu z orkiestrą symfoniczną stacji WDR. Jury przewodniczył światowej sławy skrzypek Julian Rachlin.

- Jestem wierzący i praktykujący. Ten srebrny różaniec kupiłem sobie sam. Miałem wcześniej inny, ale z niego wyrosłem. Czasem modlę się na nim. To coś, do czego mogę wracać, wyciszyć się, poczuć bezpieczniej - powiedział "Gościowi" młody muzyk.

Dodał, że jest członkiem Towarzystwa Ciemnych Typów, założonego przez bł. Piera Giorgia Frassatiego. W Polsce historia tego ruchu zaczęła się od 80 uczniów katowickiej szkoły muzycznej, do której chodził także Łukasz Dyczko. Obecnie ruch liczy w naszym kraju blisko 800 członków. Jednym z nich jest rzecznik prasowy polskiego episkopatu.

- Wspólnie się modlimy, wspólnie chodzimy po górach - mówi opiekun ruchu ks. Krzysztof Nowrot (obecnie pracuje w Rybniku).

- Przez 3 lata ks. Nowrot był moim katechetą w katowickiej szkole muzycznej. Do dziś mam z nim kontakt - opowiada Łukasz Dyczko.

Dodaje, że zaangażowany był w parafialnej scholi w rodzinnej Kobylance. Jako muzyk pomagał też w parafii w pobliskich Gorlicach. Jako instrumentalista bierze udział w corocznych wielkopiątkowych misteriach Męki Pańskiej w sąsiedniej Sękowej.

Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków (Eurovision Young Musicians Competition) odbywa się co dwa lata. Uczestniczą w nim artyści poniżej 18 roku życia, wykonujący utwory muzyki poważnej. Organizatorem konkursu jest Europejska Unia Nadawców (EBU). Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 11 maja 1982 r. w Manchesterze w Wlk. Brytanii.

Łukasz Dyczko jest trzecim Polakiem, który zwyciężył w tym konkursie. W 1992 roku pierwsza nagroda przypadła polskiemu skrzypkowi Bartłomiejowi Niziołowi, a 2000 r. główną nagrodę otrzymał pianista Stanisław Drzewiecki.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości