Słynny reżyser mówił w sanktuarium św. Jacka o cudach, nawróceniach i Bożym Miłosierdziu.
Po wieczornej Eucharystii w sanktuarium św. Jacka ponad 100 osób zasiadło w ławkach świątyni i wsłuchało się w opowieść Lecha Dokowicza, twórcy bardzo poruszających filmów o Bogu. Przyjechał, by pokazać im film "Ufam Tobie", a także by opowiedzieć o poszczególnych dziełach, poprzez które Bóg pozwala mu działać dla Niego i zbawienia ludzi.
Opowieść zaczyna się jeszcze za czasów wczesnej młodości L. Dokowicza, gdy zrywając z Polską, wyjechał jako nastolatek do Niemiec. Tam po wielu perypetiach i próbie wciągnięcia go w satanizm, nawrócił się i zaczął całym życiem służyć Bogu. W ten sposób powstały po kolei jego filmy "Śmierć na życzenie?", "Egzorcyzmy Anneliese Michel", "Duch" czy "Ja Jestem".
- W pewnym momencie podjąłem decyzję, prosiłem Boga, bym mógł pracować tylko dla Niego. Pan Bóg odpowiedział na prośby, stawiając na mojej drodze życia odpowiednich ludzi. Pierwszy temat, jakim się zajęliśmy, mówił o prześladowaniu chrześcijan. Potem przyszły kolejne tematy. Nigdy nie wiemy, o czym będzie kolejny film. Nie planujemy tego. To Bóg nam podpowiada - mówił Lech Dokowicz.
W poruszających świadectwach Dokowicz opowiadał m.in. o spotkaniach z ojcem holenderskiej eutanazji ("odkryliśmy w jego domu 13 ołtarzy dla demonów"), tłumaczeniu oryginalnych taśm z egzorcyzmów Anneliese Michel ("z każdą minutą odsłuchiwania rosła we mnie radość, że Kościół ma taką władzę nad demonami") czy szukaniu śladów działania Ducha Świętego ("widzieliśmy w slumsach Sao Paolo dwudziestolatków nakładających ręce na innych i uzdrawiających ich").
Reżyser po seansie filmu "Ufam Tobie" odniósł się też do legnickiego cudu eucharystycznego jako znaku wzywającego nas do nawracania się.
- To nie przypadek, że w XX w. było tyle objawień Matki Bożej, w których wzywała Ona do nawracania się. To nie przypadek, że w XX w. pojawia się przesłanie Bożego Miłosierdzia. Tak samo jak nie są przypadkiem dwa tak szybko następujące po sobie cuda eucharystyczne w naszej ojczyźnie. One wzywają nas do nawrócenia! Do refleksji nad naszym życiem! W Polsce do kościoła chodzi około 35 proc. ochrzczonych. Nawet gdy przyjmiemy, że oni wszyscy żyją sakramentami i są na prostej drodze do zbawienia, to rodzi się pytanie o pozostałe 65 proc. Polaków. Co z ich zbawieniem? Musimy się sami nawracać i modlić się również za tamtych. Stąd i narodowa pokuta na Jasnej Górze, która się odbędzie 15 października, a na którą już teraz zapraszam - mówił Lech Dokowicz.
Okazja do posłuchania poruszającej historii życia, nawrócenia oraz służby Panu Bogu będzie jeszcze w środę 5 października po Eucharystii (początek liturgii o 18.00) w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Legnicy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.