Moja droga do "Kanaanu"

Gdyby istniał, w tym roku obchodziłby 25 lat. Wspomnienie Festiwalu Piosenki Religijnej "Kanaan".

Pamiętam dzień, latem 1990 roku,gdy jako 18 latek z gorącą głową wpadłem na farę do ks. proboszcza Antoniego Drosdza z pomysłem, że konieczne jest abyśmy mieli przy parafii młodzieżowy zespół muzyczny.

Ksiądz Antoni “wylał od razu mi na głowę kubeł zimnej wody”. Spokojnie, od września będziemy mieli nowego wikarego ks. Henryka Krawczyka. Zbierz grupę zainteresowanych i gdy przybędzie ks. Henryk, wtedy pomyślimy co dalej – zakończył krótką rozmowę ksiądz proboszcz. Przyznam się, że nie takiej odpowiedzi wówczas oczekiwałem. Marzyła mi się salka – tylko tyle, sprzęt miałem, wszystko co potrzebne, wzmacniacze, gitary, klawisze... Wcześniej muzykowałem w różnych zespołach, od piwniczno-garażowego heavy metalu, po dancingowo-weselne zespoły chałturnicze – dzięki którym mogłem zakupić ów sprzęt zarobkując od 14 roku życia. W każdym razie proboszcz mnie nie zniechęcił.

Kilka telefonów i spotkań z uczestnikami dawnej Oazy oraz pielgrzymek parafialnych na Jasną Górę pozwoliło zebrać około 20 osób w wieku od 15 do 25 lat.

Od września 1990 roku wraz z księdzem Henrykiem, uczestniczyliśmy w luźnych spotkaniach w salce, gdzie wcześniej odbywały się lekcje religii. Przygotowując piosenki na msze św. młodzieżowe, wyjeżdżaliśmy w góry, na basen, chodziliśmy na pielgrzymki. Z gronem bardziej uzdolnionych muzycznie spotykałem się jako animator częściej. Z tą właśnie grupą wybraliśmy się na festiwal Cantate Deo w Gliwicach a później na Gaude Fest w Ustroniu. Jesienią 1991 roku na jednym ze spotkań zakomunikowałem – zróbmy taki festiwal w Leszczynach. Obecni uznali, że jest to kompletnie niewykonalne po czym z zapałem zabraliśmy się do pracy.

Podzieliliśmy funkcje – według zdolności i chęci oddania sprawie czasu, nie rzadko pieniędzy i ...samochodu jeśli ktoś posiadał. Pierwsze kroki skierowałem do burmistrza Leszczyn pana Leonarda Pióreckiego który z życzliwością podjął temat obiecując konkretną pomoc w postaci udostępnienia sali, maszyny xero, druku afiszów, reklamy na terenie miasta, itp. Pomysł zyskał także aprobatę rady miejskiej. Na początku lat dziewięćdziesiątych był sprzyjający klimat do organizowania imprez religijnych które opuściły mury kościołów po świeżo odzyskanej wolności. Nie trudno było znaleźć sponsorów, zainteresować media... Odwiedzaliśmy twórców festiwali Cantate Deo i Gaude Fest. Nawiązaliśmy kontakt z zespołami. Warto dodać, że w tamtych czasach niemal każda parafia mogła pochwalić się jakimś zespołem muzycznym. Poziom wykonawców był zróżnicowany, powiedział bym bardzo zróżnicowany z przewagą spontanicznych grup najczęściej mający swój początek w Ruchu Światło-Życie.

Ostatecznie 13 czerwca 1992 roku na scenie sali „Domu Robotniczego” KWK Dębieńsko odbył się I Festiwal Piosenki Religijnej Kanaan. Był to przegląd kilku zespołów z terenu diecezji katowickiej.

Jesienią zorganizowaliśmy – wzorem festiwalu Gaude Fest pierwsze Pofestiwalowe Śpiewanie w naszym, leszczyńskim kościele. Nabywaliśmy kolejnych doświadczeń.  Każdy kolejny Kanaan był bardziej profesjonalny. Druga edycja festiwalu poprzedzona była przygotowaniem schematu organizacyjnego oraz powołaniem pionów funkcjonalnych: Słowa – konferansjerzy, służba liturgiczna, grupa modlitewna, Czynu – w skład której wchodziła grupa techniczna, gastronomiczna i transportowa oraz Ładu – zajmująca się informacją oraz ochroną. By usankcjonować prawny aspekt imprezy pomyślałem o powołaniu stowarzyszenia Kanaan. Z tą myślą udałem się do naszego proboszcza – który warto dodać - od czasu udanej pierwszej edycji, stał się wielkim przyjacielem naszej grupy zawsze służąc nie tylko czasem, mądrą radą ale także udostępniając pomieszczenia, kościół i wszystko czego potrzebowaliśmy. „Po co wyważać otwarte drzwi” - skwitował ks. Antoni. „Słyszałem o reaktywacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Polsce – spróbuj podłączyć Kanaan do nich” - poradził. Z napisanym projektem naszego statutu pojechałem do ks. Piotra Kurzeli – ówczesnego diecezjalnego duszpasterza młodzieży odpowiedzialnego za reaktywację KSM w naszej diecezji. Spotkanie odbyło się w krypcie katedry na początku 1993 roku. Już w kwietniu na zebraniu założycielskim powołaliśmy do życia parafialny oddział KSM którego zostałem wybrany prezesem. Oddział miał zarząd i osobowość prawną kościelną oraz cywilną. Odtąd poza naszymi spotkaniami, grupa organizatorów brała udział w szkoleniach KSM w Brennej-Leśnicy i Katowicach. Najważniejsze, że nasz Kanaan mógł działać w ramach organizacji ogólnopolskiej o przedwojennych tradycjach. Jak się później okazało, mój dziadek Wacław Drążczyk należał do KSM w latach trzydziestych.

Podjęliśmy nowe wyzwania. Poza rosnącym poziomem organizacyjnym i artystycznym, postanowiliśmy większy nacisk położyć na formację duchową. Od 1995 roku każdy festiwal poprzedzały rekolekcje wielkopostne organizatorów. Odbywały się one corocznie w parafii św. Brata Alberta w Kamieniu, gdzie – dzięki uprzejmości ks. Jerzego Korduły – mieszkaliśmy od piątku do niedzieli w budynku parafialnym. To także było ciekawe przeżycie. Wspólne przygotowywanie posiłki, uczestniczyliśmy w nabożeństwach, słuchaliśmy konferencji które głosili do ans kapłani naszej archidiecezji którzy później zasiadali w festiwalowym jury. Rozważaliśmy orędzia Ojca świętego na kolejne Światowe Dni Młodzieży. Myśl przewodnia listu papieża do młodych na kolejne ŚDM była jednocześnie hasłem każdej edycji Kanaan-u.

Poza główną edycją imprezy, z początkiem jesieni każdego roku, organizowane były tzw. "Pofestiwalowe Śpiewania" w parafiach naszego dekanatu a także poza nim - najdalej na rynku Nowego Sącza. Jubileuszowy Kanaan odbył się na stadionie w Czerwionce. Gościem honorowym a zarazem patronem imprezy był Ksiądz Arcybiskup Damian Zimoń.

Zmieniły się czasy, ludzie, sposób podejścia do ewangelizacji poprzez śpiew. Zamknięto kopalnię KWK Dębieńsko. Sala Domu Robotniczego zaczęła popadać w ruinę. Powoli wyczerpywała się też pierwotnie założona formuła festiwalu.  Widoczna była potrzeba wyjścia na zewnątrz z przesłaniem ewangelii w piosence, Jesienią 2001 roku powstał – działający po dziś dzień Muzyczny Zespół Katolików świeckich – Testimonium (www.testimonium.pl) który wyodrębnił się z zespołu festiwalowego. Główne cele festiwalu Kanaan czyli: Propagowanie piosenki religijnej jako formy ewangelizacji i jedności, prezentacja dorobku wykonawców piosenki religijnej oraz integracja środowiska młodzieży Leszczyn znalazły swoją kontynuację w zespole Testimonium.

Ostatni – XV Kanaan, odbył się w 2006 roku.

Podczas 15 lat istnienia, przy organizacji festiwalu pracowało około 350 osób. Kanaan wypromował wiele zespołów nie tylko ze Śląska ale z całej Polski. Mieliśmy kilkakrotnie także gości z zagranicy. Łącznie na scenie sali Domu Robotniczego popularnie zwanego przez mieszkańców "u Grzyba" zaprezentowało się ponad tysiąc pięćset zespołów i solistów. Na naszym festiwalu poza amatorami, koncertowali także znani wykonawcy np. Antonina Krzysztoń, Andrzej Piasek Piaseczny, Gang Marcela, Ewa Uryga, Universe, Magda Anioł, Stare Dobre Małżeństwo, Poziom 600, Tomek Żółtko, Amen Band, Beata Bednarz, SDG, Jacek Pikuła, Jarek Wajk, Mate.O.

Kanaan doczekał się nawet opracowania naukowego w postaci pracy magisterskiej pod tytułem: Festiwal Piosenki Religijnej Kanaan w latach 1992-2006. Dokumentację fonograficzną zawierającą najciekawsze, nagrodzone wykonania tworzy wydana po każdej edycji festiwalu kaseta bądź płyta CD. Trzeba wspomnieć, że niemal od samego początku imprezie patronował Gość Niedzielny, na łamach którego rokrocznie ukazywały się zapowiedzi i relacje z festiwalu Kanaan.

W miejscu gdzie odbywał się festiwal Kanaan jest plac parkingowy. Budynek przestał istnieć, został rozebrany. Pozostało 15 lat historii piosenki religijnej, przyjaźnie, nawet małżeństwa w gronie organizatorów, kilku kapłanów i zakonników wywodzących się z naszej grupy, płyty, kasety, zdjęcia oraz wyjątkowe archiwum filmowe. Każda impreza pod szyldem Kanaan-u była rejestrowana na kasetach video, także patronująca festiwalowi Telewizja Polska Oddział Katowice realizowała swoje programy. Po zdigitalizowaniu nagrań, wszystkie 100 godzin materiału udostępniliśmy na YouTube.

Przed nami długie jesienne wieczory Warto wypełnić je czymś wartościowym. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo, zawierającego dokumentację wszystkich edycji festiwalu łącznie z imprezami towarzyszącymi oraz programami zrealizowanymi przez Telewizję Polską.

Wielu z Was z pewnością odnajdzie się na tych mających już prawie ćwierć wieku filmach, czy to jako wykonawcy czy widzowie.

Aby obejrzeć materiały wystarczy kliknąć tutaj

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości