Mieszkańcy miasteczka chcą, by patronowała im św. Jadwiga Śląska.
Wtorek 29 listopada 2016 roku zapisze się w kronikach Wlenia jako dzień zawiązania komitetu organizacyjnego przygotowań do przyjęcia św. Jadwigi Śląskiej na swoją patronkę. Odbyło się to na głównej sali miejscowego domu kultury. Oprócz burmistrza i radnych w spotkaniu wzięło udział wielu mieszkańców Wlenia, którym postać św. Jadwigi jest bliska. I tak byli przedstawiciele miejscowego zespołu szkół im. św. Jadwigi Śląskiej, byli radni, miłośnicy historii, siostry elżbietanki a także i sam ks. proboszcz parafii pw. św. Mikołaja.
Spotkanie było kolejnym ważnym krokiem na drodze do ogłoszenia św. Jadwigi patronką miasta. Pierwszym było oficjalne zwrócenie się do biskupa ordynariusza diecezji legnickiej o prośbę skierowaną przez niego do Watykanu, o pozwolenie na właśnie takie ogłoszenie patronatu. Bez niego zrobić tego nie można.
- Byłem już z burmistrzem u biskupa. Biskup przyjął prośbę i odpowiedział na nią pisemnie wspierając pomysł. Z tego co wiem, odpowiednie dokumenty już zostały przesłane do Kongregacji ds. Kultu Bożego. Kiedy przyjdzie pozwolenie i kiedy ewentualnie nastąpi ogłoszenie, nie wiemy - mówi ks. Krzysztof Madej, proboszcz z Wlenia.
Podczas uroczystej sesji podjęto rozmowy o tym, jak miałyby wyglądać przygotowania. Padały liczne propozycje: od odnowienia i ponownego druku widokówek, folderów reklamujących miejscowość i tamtejszy zamek, poprzez liczne pomysły nabożeństw, modlitw i pielgrzymek aż po dzieła charytatywne a nawet pomnik księżnej.
- Chcemy, aby przez to przyjęcie patronatu świętej stało się coś ciekawego ale i bardzo, bardzo dobrego - mówił Artur Zych, burmistrz Wlenia. - Patrząc na to dlaczego w ogóle robi się takie rzeczy, to odpowiedź może by taka, że jest to budowa działań związanych z tworzeniem pewnej tradycji. To tradycja wiąże nas z danym miejscem, narodem, wspólnotą. My ją dzisiaj tworzymy. Dzięki działaniom gminy udało się już stworzyć hejnał i właściwy herb. Mam nadzieję, że już za rok św. Jadwiga będzie nam patronowała. Mamy przecież 750. rocznicę jej kanonizacji i trwa właśnie Rok Jadwiżański. To piękny znak - mówił samorządowiec.
Wleń liczy sobie zaledwie 1800 mieszkańców i znajduje się w centrum diecezji legnickiej. O ile centrum kultu św. Jadwigi Śląskiej znajduje się w podwrocławskiej Trzebnicy, to historycy wyraźnie wskazują, że to na terenie diecezji legnickiej św. Jadwiga spędziła większość swojego dorosłego życia. Na Wleniem góruje zamek, który jest najstarszą murowaną budowlą na Śląsku. To najprawdopodobniej jego otrzymała Jadwiga w jako wiano podczas ślubu z księciem legnickim Henrykiem Brodatym. To miejsce też ponoć najbardziej przypominało jej rodzinne strony odległej Bawarii. Tutaj też ponoć czuła się najlepiej i często tu przyjeżdżała.
Z jej fundacji postawiono w mieście kościół pw. św. Mikołaja a jedna z legend z żywota św. Jadwigi mówi o cudzie znalezienia ukrytych monet, dzięki którym księżna mogła wybudować mieszkańcom kaplicę.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.