W znanym krakowskim zakładzie witrażów powstaje nowa replika słynnego witrażu Wyspiańskiego. Dzisiaj zaprezentowano pierwsze przywiezione z Niemiec szkła, które posłużą do rekonstrukcji dzieła.
Wykonany w 1905 r. dla budynku krakowskiego Towarzystwa Lekarskiego "Apollo, czyli system słoneczny Kopernika" jest arcydziełem sztuki witrażowej.
- Stylistyką przypomina on wcześniejsze dzieło artysty - pełen dramatyzmu witraż "Bóg Ojciec-Stań się" w kościele franciszkanów. Oba przedstawienia łączy ta sama, ekspresyjna forma oraz wyjątkowa gama kolorystyczna - powiedział Piotr Ostrowski z krakowskiej Pracowni i Muzeum Witrażu, kontynuujących tradycje Zakładu Witrażów S.G. Żeleński, gdzie niegdyś wykonywano witraże Wyspiańskiego, w tym "Apolla".
Oryginał witrażu z domu krakowskiego Towarzystwa Lekarskiego potłukł się, gdy na początku 1945 r. Niemcy wysadzili znajdujący się w pobliżu skład amunicji. Dzieło zostało zrekonstruowane w 1972 r. przy użyciu polskiego szkła z huty w Jaśle, którego jakość odbiegała od tego, jakie było zastosowane w pierwowzorze.
- Oryginał "Apolla" był wykonany ze szkła z niemieckiej huty. Chcemy użyć podobnego materiału przy wykonywaniu naszej repliki - dodał P. Ostrowski.
Nowa odsłona "Apolla" zostanie wykonana na postawie oryginalnego kartonu projektowego Wyspiańskiego, który zachował się w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Reprodukcja kartonu wykonana w skali 1:1, stoi w Malarni Zakładu Żeleńskich. Obok niej, na szklanej sztaludze rozpoczęły się pierwsze przymiarki do odtworzenia dzieła.
Do zakładu przywieziono już część szkieł z bawarskiej huty Lamberts w Waldsassen, która produkuje szkła witrażowe technologią stosowaną na początku XX w., taką z jaką stykał się Wyspiański. Rozpoczęły się już pierwsze przymiarki do odtworzenia twarzy Apollina.
- Witraż ma powierzchnię 5 m kw. Na wszelki wypadek w tej pierwszej partii przywieźliśmy 20 m kw. szkła, żeby być zabezpieczonym na wypadek większego zużycia przy produkcji. Starając się jak najdokładniej zrekonstruować dzieło, zbadaliśmy dokładnie nie tylko kolorystykę kartonu, lecz także zachowane resztki szkieł z oryginału "Apolla" - poinformował p. Ostrowski.
W czerwcu na sztaludze ma być gotowa już całość wykrojonych szkieł, gotowych do oprawy w ołów. Witraż będzie gotowy w październiku, w listopadzie zaś znajdzie się na wielkiej wystawie dzieł plastycznych Wyspiańskiego w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.
Po jej zakończeniu nowa replika "Apolla" o wysokości 383 cm i 146 cm szerokości będzie eksponowana w specjalnej sali Muzeum Witrażu przy al. Krasińskiego 23 w Krakowie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...