Piękna jest nagość

A dzień śmierci jest najważniejszym dniem życia.

Marian Kisiel w wierszu „Jubileusz” z tomu „Łazarz” pisze: „zebrani w stallach/ duchy dawnych lat/ ale wciąż jeszcze się trzymamy/ choć czas odmierza/ uderza”.

Ten zbiorek to dzielne próbowanie się z niszczącym czasem. Ale dzięki wierszom udaje się przetrwać dobrym intencjom, marzeniom, krótko mówiąc – życiu.

Ta poezja o umieraniu, o „porażających sferach milczenia”, nie tylko w „Notatniku” Anny Kamieńskiej, do którego Kisiel zagląda, jest uchwyceniem momentu, gdzie jedno życie się kończy, a drugie zaczyna. Trwanie jest uzależnione od umiejętności krawca krojącego materiał słów („Krawiec”). W tych wierszach starcza materiału na otulenie odchodzącego.

Autor „Wypominków” stara się uświadomić czytelnikowi, że dzień śmierci jest najważniejszym dniem życia („teraz jak inni/ miało być inaczej/ inaczej nie ma/ zawsze jest tak samo/ odpływają myśli od tego co ziemskie/ (…) piękna jest nagość w wieczności” („12 kwietnia 2015”).

Pisze tak, że chce się tę wieczność zobaczyć.

*

Marian Kisiel "Łazarz". Wyd. Śląsk, 2016 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.