"Pan jest moralistą w świecie, w którym moralność jest względna"

W wakacyjnym cyklu filmowym: "Ława przysięgłych".

Gdy zaczęłam oglądać ten film, w pierwszej chwili nie bardzo wiedziałam, co oglądam. Thriller, film sensacyjny, a może szpiegowski? Każdego tu po trochu, a akcja wciąga i trzyma nas w napięciu do końca.

W Nowym Orleanie zostaje zastrzelony przez swojego byłego kolegę z pracy Jacob Wood. Zabójca rani śmiertelnie jeszcze kilka osób i popełnia samobójstwo. Dwa lata po tym tragicznym wydarzeniu Celeste, wdowa po Jacobie, postanawia wnieść sprawę do sądu i pozywa firmę produkującą broń, z której zginął jej mąż. Zarzuca firmie, że świadomie nie przestrzega przepisów o sprzedaży broni. Reprezentuje ją adwokat Wendell Rohr (Dustin Hoffman). Człowiek niezwykły, który jest całkowicie oddany sprawie, to idealista i taki trochę samotny rycerz, który walczy z niesprawiedliwością. Firma Vicksburg Firearms wynajmuje konsultanta prawnego - Rankina Fitcha (Gene Hackman), który jest totalnym przeciwieństwem Rohra. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod i technologii stara się on zebrać jak najwięcej informacji o 12 sędziach przysięgłych. Fitchowi zależy na zmanipulowaniu ludźmi, tak by werdykt był korzystny dla firmy zbrojeniowej. 

"Mam nadzieję, że jest pan patriotą?"

Rankin nie zdaje sobie sprawy, że ktoś jeszcze chce ugrać na procesie. Nick Easter (John Cusack) razem ze swoją dziewczyną Marlee (Rachel Weisz) zamierzają rozegrać własną "partię szachów" za duże pieniądze. Nick za wszelką cenę chce się wymigać z procesu, co oczywiście wywołuje skutek odwrotny. Jak się okaże zamierzony. Zaczyna się manipulacja. Fitch i Rohr dostają zdjęcia ławy przysięgłych z napisem: "Na sprzedaż". Po jakimś czasie otrzymują telefony. Dzwoni Marlee i przekonuje ich, że wyrok ławy zależy od niej i będzie korzystny dla jednej ze stron, oczywiście za odpowiednią cenę. 

Warto zwrócić uwagę na ten dialog pomiędzy Marlee, Rohrem i Fitchem. Ona zaczyna, a oni prawie jednocześnie odpowiadają mniej więcej to samo.

 - Na pewno pamięta pan czasy, kiedy ludzie dotrzymywali słowa. Należę do nich - mówi dziewczyna. - A ja pamiętam Watergate i inne afery, gdy ludzie sobie szkodzili rozmawiając przez telefon - odpowiadają Fitch i Rohr.

Kto pamięta, ten wie, że Hoffman grał w filmie "Wszyscy ludzie prezydenta", a on dotyczy właśnie afery Watergate. Uważny widz uśmiechnie się pod nosem, że reżyser wspomina kultowe dzieło z udziałem świetnego aktora. 

"Gra pan nieczysto. Traci pan jednego sędziego"

Fitch jest dobrym graczem. Wyczuwa pismo nosem, że Nick Easter nie jest tym za kogo się podaje. Włamują mu się do mieszkania. Marlee ostrzega Fitcha. Ten jednak postanawia postraszyć trzy osoby, by zeznawały na jego korzyść. Przy okazji jego ludzie palą mieszkanie Nicka. Nie docenia jednak pary, która doprowadza do tego, by sędziowie przebywali w odosobnieniu. Marlee proponuje spotkanie. Żąda 10 milionów. Spotyka się także z Rohrem. "Wiem, że grasz na obie strony" - mówi jej na "dzień dobry" adwokat. Próbuje przekonać dziewczynę, że chce zmienić prawo i nie zależy mu na pieniądzach. Marlee podsumowuje tylko: "Nie wygra pan z Fitchem".  

W międzyczasie dochodzi do ostrej rozmowy między Rohrem i Fitchem. Konsultant śmieje się z adwokata i jego misji,  nie obchodzą go też inni ludzie. Rohr zdaje sobie sprawę, że może nie wygrać tej bitwy, ale ostrzega Fitcha przed jego podejściem do życia i podkreśla, że kiedyś przegra. "Ta pogarda jest złośliwa jak rak. W końcu zostaniesz sam z pamięcią o wszystkich, których zniszczyłeś".

Mamy wrażenie, że Rohr pod wpływem tego wszystkiego się załamuje, bo decyduje się zdobyć 10 milionów. 

"Gratuluję panu, kupił pan werdykt"

Gra toczy się dalej. Kolejne pionki i figury zmieniają swoje miejsca na szachownicy. Czy Rohr kupi werdykt? Czy Fitch będzie szybszy? Co z tego będą mieć Marlee i Nick? Czy sprawiedliwości stanie się zadość? Kto straci wszystko, a kto weźmie całą stawkę?

Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w filmie. Mamy w nim odniesienia do współczesnych problemów, a także postawione jest tu wyraźnie pytanie o moralność. Polecam. Dwie godziny świetnej gry aktorskiej - Dustin Hoffman kontra Gene Hackman - genialny duet, pojedynek gigantów w nierównej stawce.    

MoviemanTrailers Runaway Jury Trailer [HQ]

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama