Oprócz zabytków sztuki sakralnej dostępnej w licznych świątyniach i muzeach diecezjalnych, przez cały rok, podczas wakacji instytucje kościelne przygotowują dodatkową ofertę kulturalną. Także w tym roku nie zabraknie interesujących koncertów, wystaw, festiwali.
Kielce
W Muzeum Diecezjalnym trwa do końca września wystawa "Skarby Zakonu Bożogrobców Miechowskich". Wśród stałych eksponatów znajduje się obraz jednego z trzech najwybitniejszych flamandzkich malarzy barokowych - Jakuba Jordaensa "Pokłon Trzech Króli" z I poł. XVII w. Uwagę zwracają przykłady malarstwa gotyckiego, m.in. skrzydła tryptyku św. Jana Jałmużnika pędzla Mistrza Rodziny Marii - ok. 1500 r.
Atrakcją Kielc jest od kilku lat jedyna w Europie Środkowo-Wschodniej Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej "Dom Praczki", wg pomysłu Leszka Mądzika. Można tu zobaczyć prace blisko 100 artystów, m.in. obrazy Tadeusza Brzozowskiego, Andrzeja Wróblewskiego, Marii Anto, Stanisława Rodzińskiego, rzeźby Jerzego Jarnuszkiewicza, Gustawa Zemły, instalację Jerzego Kaliny, fotografie Adama Bujaka. Są także depozyty prac Tadeusza Kantora, Władysława Hasiora i Jerzego Nowosielskiego.
Zamość
23 lipca w Dyniskach będzie można usłyszeć pop-oratorium "Miłosierdzie Boże" do słów z "Dzienniczka" św. siostry Faustyny Kowalskiej w wykonaniu Zespołu Muzyki Sakralnej Lumen z Kalisza. 20 sierpnia w cerkwi pw. św. Mikołaja zabrzmi koncert muzyki cerkiewnej.
Koncerty organowe z 30-letnią tradycją - to propozycja dla tych wszystkich, którzy odwiedzą latem roztoczańskie uzdrowisko, a zarazem główne miejsce kultu maryjnego w diecezji zamojsko-lubaczowskiej - czyli Krasnobród. Tradycyjnie odbędą się dwa koncerty w lipcu i dwa w sierpniu.
Pod koniec lipca w Krasnobrodzie będą też koncertowały zespoły folklorystyczne i folkowe, które wezmą udział w 5. już edycji Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego "Eurofolk - Zamość 2006". Festiwal przybliża kulturę, a zwłaszcza folklor i sztukę ludową krajów europejskich i spoza Europy. W tym roku swój udział w festiwalu zapowiedziały zespoły z Węgier, Serbii, Cypru, Czech, Grecji, Chile, Indii, Sardynii, Kostaryki.
Ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, turystów, pielgrzymów i tych, którzy specjalnie przyjeżdżają w tym czasie do Górecka Kościelnego - miejsca kultu św. Stanisława Biskupa Męczennika - cieszy się też Festiwal Pieśni Maryjnej Ludowych Zespołów Śpiewaczych Diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W tym roku festiwal odbędzie się 6 sierpnia.
Innego rodzaju propozycję kulturalną będzie można znaleźć na południowych krańcach diecezji - w Narolu. Tam, w niewielkim kresowym miasteczku, na pograniczu kultur Wschodu i Zachodu, od kilku już lat odbywają się Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne Akademii Narolskiej (20-27 sierpnia), skierowane do młodych muzyków, malarzy, aktorów, literatów, historyków sztuki, muzykologów.
Wadowice
Od 6 lipca w Sanktuarium św. Józefa w Wadowicach można oglądać wystawę poświęconą Kunegundzie Siwiec ze Stryszawy, zmarłej w opinii świętości w 1955 r. karmelitance świeckiej ze wspólnoty w Wadowicach.
Głównym jednak celem turystów przybywających do Wadowic jest Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. Wśród eksponatów znajdują się m.in. narty i buty narciarskie, w których biskup a potem arcybiskup Karol Wojtyła szusował po beskidzkich i tatrzańskich stokach, różaniec od s. Łucji z Fatimy - podarowany przez nią Ojcu Świętemu.
Unikalne eksponaty można obejrzeć na wystawie stałej u pallotynów na Kopcu. Ekspozycja prezentuje podarunki, jakie ofiarowywali papieżowi wierni z różnych stron świata. Są to np. kolekcja figurek z Wietnamu, zegar z mapą z Zambii, plakietka z maskami afrykańskimi, tabakierka z wysuszonej figi, szopki w tykwie.