Oprócz zabytków sztuki sakralnej dostępnej w licznych świątyniach i muzeach diecezjalnych, przez cały rok, podczas wakacji instytucje kościelne przygotowują dodatkową ofertę kulturalną. Także w tym roku nie zabraknie interesujących koncertów, wystaw, festiwali.
Przedstawiamy niektóre spośród letnich propozycji kulturalnych Kościoła, o których warto pamiętać odwiedzając różne zakątki kraju.
Hel
Od 9 lipca do 26 sierpnia w Helu będzie trwał VI Letni Festiwal Muzyki Kameralnej. Koncerty odbywają się dwa razy w tygodniu: w niedziele o godz. 21.00 we franciszkańskim kościele Bożego Ciała i w czwartki o godz. 19 w Muzeum Rybołówstwa (XIV-wieczny, dawny kościół). Występują głównie artyści związani z Akademią Muzyczną w Gdańsku i chóry z Wybrzeża.
Gdańsk
Już po raz 49. odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej - jeden z najstarszych tego typu festiwali na świecie. Koncerty festiwalowe odbywają do 25 sierpnia, w każdy wtorek i piątek o godz. 20.00. W tym roku obok artystów z Polski występują znakomici wirtuozi organów z całego świata m.in. z Finlandii, Norwegii, Szwecji, Belgii, Francji, Czech, Niemiec i Włoch.
W ramach XXIX Festiwalu Muzyki Organowej, Kameralnej i Chóralnej, w każdy piątkowy wieczór lipca i sierpnia wspaniałe gotyckie wnętrza Bazyliki Mariackiej goszczą organistów z całego świata a także wokalistów, chóry, zespoły kameralne i orkiestry symfoniczne.
Z kolei Jarmark św. Dominika (29 lipca-20 sierpnia) to największa w Polsce i jedna z największych w Europie plenerowa impreza o charakterze handlowo-kulturalnym. Nierozerwalnie związana jest z zakonem dominikanów. Handlowi corocznie towarzyszy Festiwal św. Mikołaja, odbywający się wewnątrz i wokół dominikańskiego kościoła św. Mikołaja. Zawsze dużym wzięciem gdańszczan i turystów cieszyły się koncerty, oglądanie filmów pod gołym niebem, debaty, nocne zwiedzanie zakamarków świątyni.
Z okazji Jarmarku św. Dominika w Bazylice św. Mikołaja, a także w Rumii, Jastarni, Fromborku, Władysławowie i Stegnie odbywają się przez całe wakacje letnie koncerty organowe.
W dniach 22-25 sierpnia odbędzie się VII Otwarty Metropolitalny Festiwal Piosenki Religijnej w Jastarni, Kuźnicy i Juracie. W tym roku festiwal dedykowany jest ks. Janowi Twardowskiemu i jego poezji.
Władysławowo
Przez dwa letnie miesiące w kościele Wniebowzięcia NMP trwać będzie IV Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Ichtis. Rozbrzmiewa tam zarówno muzyka organowa, jak i współczesna religijna muzyka wokalna.
Gniezno
Koncerty organowe w gnieźnieńskiej katedrze, stała ekspozycja w Muzeum Archidiecezjalnym oraz wystawa franciszkańska w Muzeum Początków Państwa Polskiego - to najciekawsze propozycje letniej oferty Gniezna.
Muzyki organowej w murach gnieźnieńskiej katedry będzie można posłuchać w niedziele 9 i 16 lipca. Koncerty organizowane są w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego, który już po raz szósty odbywa się w Gnieźnie. W repertuarze dominuje muzyka barokowa.
Na turystów czeka także zlokalizowane w pobliżu katedry Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Zobaczyć w nim można m.in. kielich św. Wojciecha złożony z bizantyjskiej agatowej czaszy z X wieku. Godny uwagi jest także kielich królewski z końca XII w. ufundowany prawdopodobnie dla katedry gnieźnieńskiej przez Mieszka III Starego.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...