„Gwiazda Kopernika” - pierwszy po długoletniej przerwie – długometrażowy film rysunkowy wyprodukowało bielskie Studio Filmów Rysunkowych (SFR).
Wcześniejszą bielską długometrażową produkcją był pokazany w 1986 r., „Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie”. Od października film można oglądać w kinach całej Polski. Jego reżyserami i scenarzystami są dyrektor SFR Zdzisław Kudła i Andrzej Orzechowski.
94-minutowy film został wykonany w technice klasycznej animacji z elementami 3D. Pracowało nad nim około 70 rysowników z różnych krajów. Wykonano 470 tysięcy rysunków. Wszystkie zostały wykonane ręcznie – na papierze lub komputerowym tablecie.
Kopernikowi głosu użyczył Piotr Adamczyk, innym bohaterom – 22 aktorów. A wśród nich m.in. Jerzy Stuhr, Anna Cieślak, Jan Peszek, Piotr Fronczewski, Olgierd Łukaszewicz oraz aktorzy Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Muzykę skomponował polski kompozytor filmowy Abel Korzeniowski.
W materiałach dystrybutora filmu, firmy KINO ŚWIAT możemy przeczytać: "w roku 2009, ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Astronomii, przedstawiamy pasjonującą animowaną opowieść o człowieku, który dokonał największego odkrycia w dziejach świata. W niezwykłej epoce rozkwitającego Renesansu astronomia miesza się z astrologią, alchemicy poszukują kamienia filozoficznego, a podróżnicy dokonują wielkich odkryć. Wiara i nauka, cuda i rzeczywistość, złudy i marzenia. I mały Mikołaj, którego historia okrzyknie wielkim Kopernikiem.
Mikołaj Kopernik, syn toruńskiego kupca, jest bystrym i ciekawym świata dzieckiem. Gdy ma dziesięć lat, niderlandzki astrolog Paul van de Volder przepowiada mu wielką przyszłość, rozwijając w chłopcu zainteresowanie gwiazdami. Paul van de Volder ponownie pojawia się w życiu Mikołaja, gdy ten jest już studentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pomiędzy astrologiem szarlatanem a Wojciechem z Brudzewa i innymi profesorami uniwersytetu rozpoczyna się walka o duszę studenta. Astrologia walczy z astronomią. Z wątpliwości i pytań, które targają Mikołajem, rodzi się odkrycie, które zmieni świat.
„Gwiazda Kopernika” to pierwsza od 20 lat, czyli od czasów „Bolka i Lolka na Dzikim Zachodzie”, polska pełnometrażowa produkcja animowana dla dzieci zrealizowana przez ostatnie istniejące studio animacji w Polsce – Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.
- Kopernik to postać znana na całym świecie. Nie zapomniał o swoich pasjach z dzieciństwa, co często zdarza się współczesnym dorosłym. Pewnie dlatego dokonał w życiu czegoś wielkiego. Szukaliśmy bohatera atrakcyjnego nie tylko dla młodego widza. Chcieliśmy stworzyć film dla całej rodziny - uważa Andrzej Orzechowski, scenarzysta i reżyser filmu". *** Powyższy tekst - uzupełniony materiałem prasowym firmy KINO ŚWIAT - pochodzi z bielsko-żywieckiego 'Gościa Niedzielnego'.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.