Muzeum w Żywcu powstało w starych piwnicach browaru, w których niegdyś istniała leżakownia. Otwarte zostało we wrześniu 2006 roku.
Muzealna, XIX-wieczna, żywiecka uliczka...Żywieckie Muzeum Browaru stało się częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. W sieci łączącej ponad 800 europejskich obiektów znalazły się zaledwie 72 tzw. punkty kotwiczne, czyli miejsca o szczególnym znaczeniu historycznym dla Europy i przy tym bardzo atrakcyjne turystycznie. Jednym z nich jest obecnie żywieckie muzeum - poinformował rzecznik Grupy Żywiec, Sebastian Tołwiński.
"Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego jest rezultatem współpracy pomiędzy 11 europejskimi partnerami (...) Jego celem jest zwrócenie uwagi na wspólne europejskie dziedzictwo przemysłowe, także promocja turystyczna miejsc związanych z historią przemysłu. Obecnie Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego wiedzie przez Wielką Brytanię, Belgię, Francję, Holandię, Luksemburg i Niemcy" - powiedział Tołwiński.
Rzecznik dodał, że Polska stała się nowym miejscem na mapie szlaku. "Nasz kraj reprezentowany jest przez Muzeum Browaru w Żywcu, które od momentu powstania odwiedziło już 300 tysięcy turystów. Liczba zwiedzających przerosła oczekiwania i prognozy. Tylko w sierpniu ubiegłego roku odwiedziło je 14 tysięcy turystów. Rocznie do muzeum przyjeżdża ponad 100 tysięcy. Dla porównania, Muzeum Narodowe w Warszawie odwiedza 69 tysięcy osób więcej" - powiedział.
Muzeum Browaru w Żywcu jest także częścią Szlaku Zabytków Techniki Śląska. Punktami kotwicznymi Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego są między innymi: Browar Heinekena w Amsterdamie, Dzielnica Jubilerów w Birmingham, Flamandzkie Muzeum Górnictwa Węglowego w Beringen czy Ferropolis, Miasto Żelaza w Graefenhainichen.
Muzeum w Żywcu powstało w starych piwnicach browaru, w których niegdyś istniała leżakownia. Otwarte zostało we wrześniu 2006 roku. W 18 salach o łącznej powierzchni ponad 1,6 tysiąca metrów kwadratowych zgromadzono setki eksponatów, obrazujących historię browaru w Żywcu na przestrzeni półtora wieku jego istnienia.
Browar w Żywcu został założony w połowie XIX wieku przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga. Zakład zbudowano w podżywieckiej wiosce na gruncie zwanym Pawlusiem. Kamień węgielny pod budowę Browaru został położony 16 czerwca 1852, a budowa została zakończona w 1857 roku. Za datę założenia żywieckiego Browaru przyjmuje się jednak rok 1856, kiedy to dokonano rejestracji a także uwarzono i sprzedano pierwsze hektolitry piwa. Obecnie browar należy do koncernu Heineken. *** Tekst za PAP.
Artykuły z poszczególnych działów serwisu KULTURA:FilmLiteraturaMuzykaMalarstwoArchitekturaZjawiskaSylwetkiTeka Jujki
«« | « |
1
| » | »»