Od dziś w krakowskim Europeum - oddziale Muzeum Narodowego - można oglądać XVII-wieczny obraz włoskiego malarza Sassoferrata "Matka Boska w różanej girlandzie".
Pokaz zorganizowano w ramach cyklu "Cudowna moc sztuki" towarzyszącemu kolejnym odsłonom akcji "Cudowna moc bukietów" z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwanej świętem Matki Bożej Zielnej. - Nazywam naszą akcję "Matka Boża Zielna - reaktywacja", gdyż chcemy, by zakorzeniona w naszym obyczaju polskim tradycja święcenia ziół 15 sierpnia była żywa nadal. Bo wówczas te poświęcone rośliny stają się łącznikiem między rzeczywistościami ziemską i nieziemską - powiedziała Liliana Sonik, prezes Instytutu Dziedzictwa, inicjatorka akcji "Cudowna moc bukietów".
Do tej pory w ramach "Cudownej mocy sztuki" prezentowano średniowieczne obrazy z Małopolski - wizerunek Matki Bożej z Paczółtowic i Madonnę "z poziomką" z Żywca.
- Tym razem prezentujemy niezwykły obraz "Matka Boska w różanej girlandzie". Jego autorem jest XVII-wieczny malarz włoski Giovanni Battista Salvi, zwany Sassoferrato. W 1668 r. to malowidło ofiarowali warszawskim wizytkom, u których znajduje się ono do dziś, król Jan Kazimierz i królowa Ludwika Maria Gonzaga. Było to w roku abdykacji monarchy - powiedział Filip Chmielewski, kurator pokazu. - Maryja została ukazana w pozie pełnej powagi, nawet smutku. Róże z girlandy otaczającej jej postać symbolizują czystość Niepokalanej - dodał kurator.
Pokazowi obrazu Sassoferrata towarzyszy prezentacja ilustracji maryjnych z motywami roślinnymi, pochodzącymi ze średniowiecznych modlitewników rękopiśmiennych. - Na początek prezentujemy dwa kompletne modlitewniki i jedną kartę. Pochodzą z kręgu sztuki niderlandzkiej; wykonano je mniej więcej w latach 1483-1500 - powiedziała dr Katarzyna Płonka-Bałus, historyk sztuki, dyrektor Muzeum Książąt Czartoryskich i kurator ekspozycji modlitewników. - Na iluminacjach można oglądać scenę Zwiastowania z kompozycją z ogromnych czerwonych róż, Ofiarowanie Dzieciątka w świątyni, gdzie "rozsypano" drobne kwiaty polne oraz wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem i śpiewającymi aniołami, otoczony wieńcem z kwiatów - dodała.
Pokaz specjalny "Cudowna moc sztuki" potrwa w Europeum (Kraków, pl. Sikorskiego 6) do 9 września. Placówka będzie czynna także w świątecznym dniu 15 sierpnia. Tego dnia w ramach akcji "Cudowna moc bukietów" w Krakowie i Podstolicach odbędzie się rozstrzygnięcie konkursów na najpiękniejsze bukiety zielne. Napiszemy o tym wkrótce obszerniej.
Grzegorz Kozakiewicz Pokazano także wizerunki maryjne w otoczeniu roślin, pochodzące ze średniowiecznych modlitewników
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.