Zamek, w którym dziś mieści się Muzeum Piastów Śląskich, wzniesiony został przez potomków Henryka Brodatego i jego żony. W tym roku sławna księżna i jej rodzina zostają tu w szczególny sposób przypomniani.
W zamkowych wnętrzach już można oglądać poświęconą św. Jadwidze wystawę (która zostanie jeszcze we wrześniu uzupełniona przez prace dzieci i młodzieży nadesłane na ogłoszony konkurs). Zobaczymy tu m.in. współczesny tryptyk autorstwa Janusza Myrny ze scenami z pól bitwy pod Legnicą, repliki pieczęci książęcych Henryków Brodatego i Pobożnego, jadwiżańskie eksponaty wypożyczone z brzeskiego kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego czy kopię średniowiecznej rzeźby św. Jadwigi pochodzącej z Żagania, która była eksponowana 23 listopada 1989 r. w Krzyżowej, podczas Mszy Pojednania z udziałem premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla. Sporo miejsca poświęcono reprodukcjom miniatur z Kodeksu Lubińskiego, obrazujących Legendę o św. Jadwidze. Kodeks powstał dzięki brzeskiemu księciu Ludwikowi I, prapraprawnukowi Jadwigi, który gorliwie propagował jej kult. Legenda została spisana na jego zlecenie w 1353 r. przez Mikołaja Pruzię, a stało się to w ramach przygotowań do 100. rocznicy kanonizacji patronki Śląska, przypadającej w 1367 roku.
W zamku - również poza trwającą obecnie wystawą - mnóstwo jest eksponatów związanych ze św. Jadwigą i jej bliskimi. Wraz z mężem i synem jest widoczna na przykład w sali poświęconej strojom z epoki, a repliki płyt nagrobnych obu Henryków znajdziemy w zamkowych podziemiach. Jadwiga patronuje również zamkowej kaplicy.
19 września w Brzegu odbędzie się otwarta dla wszystkich konferencja "Kult św. Jadwigi i Piastowie Brzescy". Podczas niej zostanie rozstrzygnięty konkurs literacko-plastyczny, ogłoszony przez Dariusza Byczkowskiego, dyrektora Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Adresowany jest on do dzieci i młodzieży, a obejmuje dwie kategorie, jeśli chodzi o formę - literacką (opowiadanie) i plastyczną (malarstwo, rysunek). Rozgrywa się w dwóch kategoriach wiekowych - szkoły podstawowe i gimnazja oraz szkoły średnie.
Prace konkursowe w wersji papierowej można przekazywać do 14 września osobiście lub pocztą na adres: Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, pl. Zamkowy 1, 49-300 Brzeg.
- Młodzież potrzebuje autorytetów, wzorców. Jadwiga - nazwana przez kogoś "średniowieczną Matką Teresą z Kalkuty" - świetnie się do tego nadaje - mówi dyrektor, podkreślając, że wciąż jeszcze śląska księżna jest mało znana.
Agata Combik /Foto Gość Słynny budynek bramny Zamku Piastów Śląskich w Brzegu, z przedstawieniami władców Polski i Śląska
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.