Opowieść o Berlinie, Warszawie i Mumbaju

Wystawy sztuki, fotografii, przedsięwzięcia teatralne i performensy, pokazy filmów, wykłady i dyskusje - składają się na projekt "The Promised City", w którym twórcy z Polski, Niemiec i Indii próbują w Berlinie, Warszawie i Mumbaju opowiedzieć o tych miastach.

"The Promised City" (Miasto obiecane) - to wspólne przedsięwzięcia Goethe-Institut w Warszawie oraz Instytutu Polskiego w Berlinie. Do współudziału zaprosiły one Goethe-Institut w Mumbaju.

Jak mówił w czwartek na konferencji prasowej dyrektor warszawskiego Instytutu Goethego Martin Waelde, do projektu zaproszono twórców, by spróbowali odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ludzie ciągną do miast, jakie nadzieje wiążą ze swoją przyszłością w metropoliach oraz czy spełniają się ich marzenia i tęsknoty o szczęściu, czy też czeka ich porażka... Projekt zainaugurowano pod koniec lutego w Berlinie otwarciem wystawy polskiej sztuki nowoczesnej pt. "Early Years" w Kunst Werke Institute for Contemporary Art. Warszawska inauguracja projektu odbędzie się w piątek (23 kwietnia) - w pasażu przy tymczasowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej gdzie otwarta zostanie wystawa pt. "Wystawa". Składać się na nią będą aranżacje dziesięciu wielkich witryn sklepowych przygotowane przez młodych niemieckich artystów.

Jak zaznaczyła kuratorka wystawy Susanne Pfeffer, "w ten sposób oknom byłego sklepu meblowego przywrócona zostanie ich pierwotna funkcja, jednocześnie dzieła artystów będą dostępne dla wszystkich, dla zwykłych przechodniów, przez 24 godziny na dobę, bez kupowania biletów, bez przekraczania progu budynku".

W sobotę i niedzielę zaś w Teatrze Collegium Nobilium prezentowany będzie spektakl "Idealne miasto", w których brali udział licealiści z Berlina i Warszawy. W trzech językach: po polsku, niemiecku i angielsku, za pomocą kredy, kamienia, ciała i ruchu opowiadać będą oni o swoich ideałach, marzeniach i doświadczeniach dnia codziennego. Spektakl jest efektem wspólnych warsztatów teatralnych młodzieży.

To nie jedyne przedsięwzięcie teatralne w ramach projektu. W maju w Centralnym Basenie Artystycznym pokazywany będzie spektakl "West in Peace, czyli ostatnie lato Indian" przygotowany przez międzynarodowy kolektyw teatralny andcompany&Co, zaś w czerwcu odbędzie się "X-Apartments". W tym teatralnym projekcie 21 artystów, m.in.: reżyserów, filmowców, plastyków, architektów i muzyków aranżować będzie sytuacje w prywatnych mieszkaniach z udziałem lokatorów lub bez nich na Mirowie, górnym Mokotowie i na Bródnie. Widzowie przechodząc według określonej trasy, będą oglądać krótkie 10-minutowe przedstawienia.

W maju, czerwcu i lipcu wszyscy chętni będą mogli zwiedzać Warszawę z artystą z Kolonii Borisem Sievertsem, który przez rok poznawał miasto, tak by teraz móc pokazywać miasto innym, ale od tej innej - nieturystycznej strony. Wcześniej podobne wycieczki organizował po Paryżu, Rotterdamie i Luksemburgu.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg