Katowice: Tajniki powstawania scenografii teatralnej

Wystawę o tajnikach powstawania plastycznej oprawy spektaklu teatralnego - od projektu, przez tworzenie kostiumów i rekwizytów, po ich wykorzystane na scenie - można od poniedziałku oglądać w Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach.

Wystawa "Artyzm teatralnego rzemiosła, czyli to, czego nie widać" prezentuje m.in. dorobek takich uznanych polskich scenografów, jak Andrzej Kreutz-Majewski czy Andrzej Kilian. Jak zaznaczają organizatorzy, chcieli pokazać miejsca na co dzień niedostępne dla widza.

"To ukłon w stronę anonimowych współtwórców scenografii, których nazwiska nie pojawiają się na afiszach. Bez umiejętności rzemieślników teatralnych, potrafiących zrealizować koncepcję kostiumu czy rekwizytu, scenograf byłby bezradny" - powiedziała PAP dyrektor Centrum Scenografii Polskiej Ewa Moroń.

Zaznaczyła, że eksponaty na wystawę dobrano tak, aby podkreślić ich niestandardowość oraz kunszt wykonawców. "Dziś już nie tworzy się kostiumów i rekwizytów jak kiedyś, ponieważ byłoby to zbyt kosztowne i czasochłonne. Takie rodzaje teatralnego rzemiosła jak perukarstwo obecnie zanikają" - wskazała Moroń.

Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych katowickiego centrum scenografii oraz zostały wypożyczone z teatrów w całej Polsce. Wśród nich są m.in. zaprojektowane przez Andrzeja Kreutza-Majewskiego kostiumy do "Borysa Godunowa", ze zbiorów Teatru Wielkiego i Muzeum Teatralnego w Warszawie.

Ważną częścią ekspozycji są wykonane z nietypowych materiałów lalki Andrzeja Kiliana. Scenograf warszawskiego Teatru Lalka tworzył swoje marionetki m.in. z wikliny. Na wystawie można też obejrzeć różne rodzaje peruk, nakryć głowy czy zbroje.

Ekspozycję uzupełniają materiały filmowe, m.in. fragmenty spektakli: "Kantata o kawie" i "Kantata chłopska" Opery Wrocławskiej, wypowiedzi wybitnych polskich scenografów oraz filmowe zapisy przedstawień lalkowych i przedstawień teatralnych, gdzie uzyskano ciekawe efekty sceniczne.

Organizatorzy wystawy przygotowali też scenariusze zwiedzania wystawy dla uczniów i studentów, m.in. "Od projektu do premiery - jak stworzyć postać sceniczną?" oraz "Proces zespołowego tworzenia spektaklu".

Centrum Scenografii Polskiej to oddział Muzeum Śląskiego w Katowicach bez odpowiednika nie tylko w muzealnictwie polskim, ale i europejskim. W swoich zbiorach gromadzi ok. 15 tys. projektów dekoracji, kostiumów, obiektów scenicznych, makiet i kukieł znanych polskich scenografów. Jesienią placówka będzie obchodzić 25. rocznicę powstania.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg