W 2019 r. przypada 100. rocznica urodzin założyciela i wieloletniego dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".
Tak zdecydowali radni podczas dzisiejszej, ostatniej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego, kończącej się kadencji.
Dziękując za tę decyzję, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Zbigniew Cierniak, powiedział, że „prof. Hadyna jest człowiekiem, którego warto nobilitować, którego osobę warto popularyzować”. Zapewnił jednocześnie, że zespół „będzie robił wszystko, aby popularyzować i promować region i kraj wszędzie, gdzie to możliwe”.
W przyjętym oświadczeniu radni woj. śląskiego przypomnieli m.in., że w 2019 r. przypada 100. rocznica urodzin Stanisława Hadyny, wszechstronnego twórcy: kompozytora, dyrygenta, pedagoga i literata, a przede wszystkim założyciela i wieloletniego dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.
Zaznaczono, że urodzony 25 września 1919 r. w Karpętnej na Zaolziu Hadyna był wybitną osobowością o uznanym dorobku muzycznym i literackim. Pracował początkowo jako pedagog i organizator kultury muzycznej w śląskich szkołach; „w miarę upływu lat uczynił sensem swojego życia popularyzowanie polskiej kultury, ze szczególną troską o zachowanie jej ludowego wymiaru”.
Dorobek muzyczny Stanisława Hadyny to kompozycje i opracowania ponad 250 pieśni i 30 tańców, w tym solowe i chóralne utwory dla zespołu „Śląsk”. Wśród jego twórczych dokonań są także koncerty fortepianowe, kantaty, poematy symfoniczno-baletowe oraz muzyka teatralna i filmowa.
„Był erudytą o ogromnej wiedzy i niepospolitych zdolnościach narracyjnych. Spod jego pióra wyszły wielokrotnie nagradzane na świecie dzieła literackie: dramaty, powieści, reportaże, eseje, słuchowiska radiowe i audycje telewizyjne” - napisano w oświadczeniu.
Radni przypomnieli, że w pamięci Polaków utrwalił się przede wszystkim jako twórca, dyrektor naczelny i artystyczny zespołu Śląsk. Funkcję tę pełnił w latach 1953-1968 i później, od 1 marca 1990 r. niemal do śmierci. „Autorska wizja zawodowego zespołu pieśni i tańca, jako artystycznej syntezy muzyki ludowej, śpiewu, tańca i kostiumów, stała się dzięki niemu jednym z najbardziej znanych w świecie zjawisk polskiej kultury narodowej” - przypomnieli radni.
Jak zaznaczono w oświadczeniu, o sukcesie „Śląska” i jego ponadczasowej renomie zadecydowała pasja jego twórcy, autorytet i talent pedagogiczny. „Kompozycje i muzyczne opracowania motywów ludowych do dziś imponują bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej”, a „oryginalna hadynowska stylistyka stała się trwałym elementem kultury narodowej”.
„Stanisław Hadyna posiadał nadzwyczajną zdolność wyczuwania tego, co należy bezwzględnie ocalić z ludowego źródła, a co można przetworzyć i dostosować do współczesnego słuchacza” - podkreślili radni.
Stanisław Hadyna zmarł 1 stycznia 1999 r. w Krakowie, spoczywa na cmentarzu ewangelickim „Na Groniczku” w Wiśle. Zespół Śląsk nosi imię Stanisława Hadyny, a w koszęcińskiej siedzibie zespołu stoi jego pomnik.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...