Trochę techniki i… jest łatwiej

W kieszeniach nosimy coraz większe i coraz bardziej nowoczesne smartfony. Aby mogły pokazać pełnię swoich możliwości, potrzebne im są aplikacje, które ułatwiają życie, dostarczają rozrywki czy pomagają w opanowaniu języka obcego.

Smartfony coraz częściej zastępują sprzęt do słuchania muzyki, aparaty fotograficzne i inne, bez których jeszcze do niedawna nie można się było obejść. Kuszą coraz bardziej nowoczesnymi parametrami i wizualnym designem, ale również możliwością instalowania ogromnej ilości aplikacji. Dzięki nim telefon może stać się osobistym trenerem fitnesu, pilnować, czy regularnie uczymy się słówek, pełnić funkcję pamiętnika czy dobrze działającego notesu. Dzięki niektórym aplikacjom jesteśmy w stanie odnaleźć ulubioną muzykę i poznawać nową, podsuwaną przez program po analizie naszych upodobań. Możemy kreować swój wizerunek i dzielić się osiągnięciami ze znajomymi i nieznajomymi w sieci. Aplikacje bywają łatwiejsze i trudniejsze w obsłudze, każdy może wybrać te najbardziej pasujące do swoich aktywności i organizacji codziennych zajęć.

Edycja zdjęć i wideo

Smartfony mają doskonałe kamery, które umożliwiają nagrywanie w jakości 4K. Film z rodzinnej imprezy czy wakacji dobrze jest później udoskonalić. Dzięki niektórym aplikacjom można to zrobić szybko i sprawnie. Aplikacje mobilne do edycji wideo, takie jak Quik lub YouCut, potrafią dobierać fragmenty materiału i składać z nich atrakcyjną w odbiorze całość. Dla zapamiętania najważniejszych chwil z urlopu tego typu programy są wystarczające.

Fotografia mobilna to dziś pełnoprawna część sztuki robienia zdjęć. Ze stosunkowo niewielkich matryc w telefonach korzystają także profesjonalni fotografowie. Zapytani o najlepszy aparat, odpowiadają: ten, który masz w ręce. A smartfona zawsze mamy przecież przy sobie. Edytory zdjęć (np. Fotor) pozwalają na szybki retusz, zmianę nasycenia kolorów, rozmycie, dodanie tekstu czy naklejek. Na fanów bardziej zaawansowanej edycji czeka natomiast mnóstwo „suwaków” do drobiazgowego ustawiania parametrów zdjęcia, którym następnie można pochwalić się w mediach społecznościowych. Jednym ruchem jesteśmy w stanie nałożyć filtr podkreślający np. zachód słońca lub kolaż dedykowany formatowi Instagram Stories w StoryArt lub Unfold.

Pasje

Kiedyś słuchało się muzyki z kaset, później z kompaktów czy MTV, a dziś w formie strumieniowania, czyli ściągania z sieci piosenek na życzenie. Najpopularniejsze aplikacje oferują składanki różnych artystów podzielone ze względu na gatunek, rok produkcji czy nawet szybkość. Są playlisty przeznaczone do biegania – z piosenkami pulsującymi w rytmie pracy serca, odpowiednie na romantyczny wieczór we dwójkę czy domową imprezę. Najpopularniejsze, jak Spotify, Tidal czy Deezer możemy używać przez miesiąc za darmo. Później abonament kosztuje ok. 20 zł miesięcznie.

Przydatne mogą okazać się również aplikacje do rozpoznawania muzyki odtwarzanej w klubie, galerii handlowej czy reklamie telewizyjnej. Shazamowi wystarczy kilka sekund do zidentyfikowania autora i tytułu. Wystarczy tylko włączyć aplikację i dać jej kilka chwil na rozpoznanie ulubionej piosenki, której tytułu akurat nie pamiętamy.

Codzienność

Bycie szefem kuchni we własnym domu to trudne zadanie. Z pomocą przychodzi tu SuperCook, aplikacja, do której wprowadzamy informacje o zawartości lodówki, aby następnie otrzymać propozycję przygotowania dania bez konieczności wybierania się na zakupy. Tę z kolei czynności ułatwi Listonic, czyli lista zakupów współdzielona z innymi domownikami mającymi do niej dostęp. W supermarkecie przyda się także Wiesz Co Jesz, która po zeskanowaniu etykiety poinformuje o składnikach produktu, jego zgodności z daną dietą czy wpływie na alergię i nietolerancję żywieniową.

Choć niektórzy wpadali już na pomysł łyżek liczących kalorie, to wciąż najlepszym przyjacielem osób chcących zrzucić nieco kilogramów są liczące kalorie aplikacje. Lose it! czy MyFitnessPal pomagają w odchudzaniu przez wprowadzenie cotygodniowych celów. Rozpoznają posiłki ze zdjęcia, więc nie trzeba już wprowadzać kolejnych składników, a także oferują spersonalizowane porady. Analizując kolejne posiłki, polecają dodanie większej liczby tłuszczu do śniadania czy białka do obiadu.

Czy zdarzyło się wam kiedyś zapomnieć, gdzie zaparkowali samochód? W takiej sytuacji z pomocą przychodzi aplikacja Find my parked car, która z użyciem GPS-u w telefonie zapisuje położenie samochodu czy jakiegokolwiek innego ciekawego miejsca. Wirtualne pinezki można również stawiać na mapach Google’a, które dają możliwość wymiany lokacji w czasie rzeczywistym. Dzięki temu będziemy wiedzieli, że znajomi, którzy obiecali wpaść punktualnie, dopiero wyszli z domu.

Przydatną propozycją są aplikacje do planowania obowiązków (Todoist, Wunderlist czy Things 3), które pomagają w wyznaczaniu sobie zadań i cotygodniowym sprawdzaniu efektywności. Potrafią zamienić nudne czynności w grę o punkty z innymi domownikami. W tym ostatnim specjalizuje się polska aplikacja Micasa dla par, które chcą uporządkować podział obowiązków w domu.

Czas wolny

Dialogów, ulubionych książek czy wierszy można posłuchać w audiobookach, które obecnie przeżywają renesans. Książki czytane przez lektorów i aranżowane produkcje z udziałem profesjonalnych wykonawców coraz częściej lądują w internetowych księgarniach serwisów takich jak Storytel czy Audioteka. Nie tylko umożliwiają lepsze wczucie się w historię, ale również szybsze przyswajanie kolejnych rozdziałów. Aplikacje umożliwiają bowiem słuchanie na przyspieszeniu 1,5×, co wcale nie brzmi jakby bohaterowie zamienili się w „Alvina i wiewiórki”. Pomóc za to może „spóźnialskim” w ekspresowym przyswojeniu zadanej lektury.

Coraz popularniejsze stają się też podcasty, których słuchać można w Spotify czy Podcast Addict. Fragmenty swojej ramówki w formie odcinków publikują radia, ale wielu niezależnych twórców również opracowuje programy z poradami dotyczącymi technologii, sportu czy prowadzenia firmy. Pełne inspiracji są też serwisy takie jak Ted czy Pinterest. Pierwszy oferuje pogadanki i prezentacje z różnych dziedzin życia przygotowane przez nieprzeciętne jednostki. Drugi – zdjęcia, wzory, pomysły i projekty z pogranicza kulinariów, wystroju wnętrz, stylu, designu czy kultury. Podobnie skrojone lekcje oferuje Duolingo, aplikacja do nauki języków obcych. Za jej pomocą można w kilka chwil powtórzyć słownictwo czy przypomnieć sobie gramatykę języka, którego właśnie się uczymy.

Smatfon może też towarzyszyć w codziennej modlitwie. Dzięki takim aplikacjom jak Modlitwa w drodze, Modlitewnik czy Brewiarz mamy dostęp do codziennego rozważania fragmentów Pisma Świętego.•

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.