Malarska refleksja nad papieżem

W Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie można oglądać wystawę prac plastycznych Joanny Sobczyk-Pająk "Jan Paweł II. Ludzie i miejsca". Artystka zaprezentowała nowoczesne w formie spojrzenie na polskiego papieża.

Autorka, absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, zawodowy fotograf, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, zaprezentowała cykl kilkudziesięciu nowoczesnych w formie wizerunków Jana Pawła II, bliskich mu osób oraz miejsc związanych z papieżem - w Krakowie, Rzymie, Tatrach, Kalwarii Zebrzydowskiej.

- Moim mistrzem malarskim w ASP był prof. Stanisław Wiśniewski. Jednak forma moich dzieł plastycznych jest wynikiem ewolucji twórczej. Większość prac powstawała techniką mieszaną, łączącą szkice odręczne z techniką komputerową. Co do miejsc związanych z Janem Pawłem II, to jest ich bardzo wiele. Wybierałam jednak te, które są bliskie i mnie - mówiła podczas wczorajszego wernisażu artystka mieszkająca w podkrakowskim Podłężu. - Wierzę, że sztuka, którą Jan Paweł II tak kochał, wywoła u oglądających głębsze emocje, a postać papieża widziana moimi oczami zmusi do refleksji - dodała.

Miejsce ekspozycji jest nieprzypadkowe. - Ta wystawa pasuje bowiem do tej niezwykłej przestrzeni, która przez wiele lat była domem Karola Wojtyły - powiedział ks. Jacek Kurzydło, pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego.

Na znaczenie roli piękna zwrócił z kolei uwagę metropolita krakowski w liście skierowanym do uczestników wernisażu. "Św. Jan Paweł II w »Liście do artystów« zauważył, że temat piękna jest istotnym elementem rozważań o sztuce. »Relacja między dobrem a pięknem skłania do refleksji. Piękne jest bowiem poniekąd widzialnością dobra, tak jak dobro jest metafizycznym warunkiem piękna« - napisał Jan Paweł II w »Liście«. Słowa te uświadamiają podstawową prawdę, że artysta jest sługą piękna. Choć chętnie ogląda się owoce jego pracy, to jednak często samego artysty nie docenia się. Tymczasem  to artyści nadają kształt kulturze wysokiej, zwracając uwagę na to, co zazwyczaj jest niezauważalne. Malując obraz, potrafią wyrazić w nim radości, troski i niepokoje, a także zamyślenie i codzienne lęki. Z drugiej zaś strony dzieła sztuki, jak określił Jan Paweł II, »mówią o twórcach, pozwalając poznać ich wnętrze i ukazują szczególny wkład każdego z nich w dzieje kultury«" - napisał abp Marek Jędraszewski. "Wiem, że portretowanie świętego Polaka jest ulubionym tematem naszej artystki. Życzę więc, aby patrząc na piękno obrazów papieża z Krakowa, podziwiać nie tylko kunszt malarski p. Sobczyk-Pająk, ale także doceniać na co dzień piękno, które stara się nam ukazać" - dodał metropolita.

Znający dobrze artystkę i jej twórczość ks. prof. Robert Nęcek z UPJP II podkreślił, że malarka prezentuje swoje obrazy, "mając świadomość tego, że piękno staje się niewątpliwie celem aktu komunikacji, a pięknem jest to, co czyni człowieka lepszym i szlachetniejszym".

Aktorskim dopełnieniem wernisażu była recytacja przez prof. Jerzego Trelę poezji Jana Pawła II.

Wystawę, której wcześniejsza, czerwcowa odsłona odbyła się na Uniwersytecie św. Józefa w chińskim Makao, będzie można oglądać do 31 lipca w piwnicach Muzeum Archidiecezjalnego (ul. Kanonicza 19). Następnie zostanie zaprezentowana we Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Australii i Nowej Zelandii.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości