Biblijni Galaci, komiksowi Galowie, celtycka duchowość iroszkockich mnichów i tajemne obrzędy białobrodych druidów... „Celtycki tydzień” na Wiara.pl czas zacząć!
Celtowie – kim byli przedstawiciele tego dawnego, indoeuropejskiego ludu? To oni zaczęli powszechnie używać koła garncarskiego, ale to także oni przeszli do historii, jako barbarzyńcy, którzy w 279 r. p. n. e. złupili słynną świątynię Apollina w Delfach. Celtyccy druidzi mieli być jednymi z najbardziej oświeconych filozofów starożytności, ale to w ich sanktuariach składano krwawe ofiary z jeńców oraz zajmowano się wróżeniem z ludzkich wnętrzności.
A czym jest słynna celtycka duchowość? Ernest Bryll pisał, iż obcowanie z chrześcijańską poezją średniowiecznych, irlandzkich mnichów i eremitów daje „wielkie poczucie przestrzeni. Jakbyś czytając te wiersze leciał nad Bożym światem przez góry, lasy aż do skały morskiego wybrzeża”. Podobnie Andrzej Kerner, który w znakomitej książce Guinness ze świętym Patrykiem, próbował zgłębiać fenomen wyspiarskiej pobożności.
- Należy powrócić do korzeni celtyckiego chrześcijaństwa – powtarzali kolejni rozmówcy Kernera - zachęcając do rozbudzenia w sobie wrażliwości na piękno Bożego stworzenia.
„Piękno starych rękopisów, prostota i szczerość modlitw oraz poezji-medytacji, wreszcie muzyka irlandzka, do której nie trzeba przekonywać nikogo, kto raz jej zakosztował” - o całej tej kulturowej spuściźnie pogańskich Celtów i ich chrześcijańskich potomków postaramy się Państwu opowiedzieć. Od jutra rozpoczynamy bowiem „Celtycki tydzień” na Wiara.pl!
A już dziś, na rozgrzewkę, jeden z największych przebojów brytyjskiej grupy The Levellers, specjalizującej się w łączeniu celtyckiego folku z pop-rockowymi i punkowymi brzmieniami. Zapraszamy także do galerii, pokazującej, jak obecnie wygląda kraj Celtów. Znajdą ją Państwo pod klipem.
Levellers
What a Beautiful Day - Levellers
aktualna ocena | 4,0 |
głosujących | 8 |
Ocena |
bardzo słabe
|
słabe
|
średnie
|
dobre
|
super
W programie m.in. nowe filmy Astera, Johansson i Łoźnicy. Nie zabraknie też polskich akcentów.
Specjalna edycja wydarzenia w 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego.
Znowu mi coś mignęło. W internetach. Jak to tam czasem, a właściwie ciągle, bywa...
Krzyżyk stał się ulubionym akcesorium m. in w świecie estrady.