We Wrocławiu od niedawna funkcjonuje "Szkółka TGD", w której muzykalne dzieci mogą rozwijać swój talent w Bożej atmosferze.
Właśnie spełnia się marzenie Piotra Nazaruka - lidera i dyrygenta znanego zespołu TGD.
- Kiedy 7 lat temu zaczynaliśmy pracę z dziećmi w Warszawie, pragnęliśmy, by ta idea rozrosła się na całą Polskę. I tak też się stało. Pomysł pojawił się wraz przyjściem na świat moich dzieci. Wówczas stwierdziłem, że byłoby wspaniale, gdyby one miały także w swoim życiu taką przestrzeń jaką my tworzymy z TGD. Miejsce przyjaźni, wspólnoty, śpiewania, muzykowania - mówi specjalnie dla „Gościa Wrocławskiego” Piotr Nazaruk, współzałożyciel „Szkółki TGD”.
I tak najpierw w stolicy powstała szkółka, która liczyła 30 osób, potem rozrosła się do ponad 100 i wtedy przyszedł dobry moment na otwieranie oddziałów w innych miastach. Wielu rodziców podchwyciło tę ideę i z różnymi motywacjami przyprowadzają teraz swoje pociechy.
- Jedni chcą, żeby ich dzieci mogły sobie po prostu pośpiewać, czegoś się pouczyć. My preferujemy śpiew zespołowy, więc nie ma tam indywidualnej emisji głosu ale np. wspólne oddychanie, frazowanie, strojenie. Wykonujemy różne piosenki TGD i Małego TGD. Niektórzy przychodzą właśnie ze względu na te utwory - opowiada opiekun artystyczny, który sam przygotowuje repertuar na zajęcia.
Grupowe lekcje wokalne dla dzieci w wieku szkolnym prowadzą specjalnie dobrani profesjonalni instruktorzy. We Wrocławiu są to Maja Kowalczuk absolwentka Instytutu Jazzu w Nysie oraz Michał Suski Michał Suski, akompaniator i pianista , który swoje umiejętności doskonalił w Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej we Wrocławiu
- Wielu posyła dzieciaki do nas dlatego, że uważają szkółkę za ciekawe i przy tym bezpieczne miejsce, w którym przekazujemy nie tylko muzyczne umiejętności, ale także dobre, Boże treści. Niektórzy rodzice mówią nawet, że dla nich to rodzaj rekolekcji dla dzieci, których sami przecież nie zorganizują. Uczestnicy zaczynają od chwili modlitwy przed zajęciami, jest też opowiadanie o tym, co się wydarzyło w życiu. Ten charakter zbliżony do rekolekcyjnego staje się dla niektórych bardzo cenny - przyznaje P.
Ciekawostka: atmosfera między dzieciakami to jedno, ale mała wspólnota powstaje także między rodzicami, którzy czekają na swoje dzieci np. w kawiarni czy innych miejscach obok sali szkółkowej. Tam też nawiązują się przyjaźnie i to jest niezwykłe.
Uczestnicy zajęć korzystają z marki TGD. Sam Piotr Nazaruk jeździ po Polsce i odwiedza szkółki. Rozmawiam wtedy z rodzicami i dowiaduję się, że ma do czynienia z fanami TGD, którzy przed laty chcieli śpiewać w zespole, ale nie mieli takich możliwości, a teraz ich dzieci mogą spełniać te marzenia. I tak rodzina TGD sukcesywnie się powiększa.
- Oprócz tego, co dzieje się na zajęciach możemy też zaoferować dzieciom występy przed dużą publicznością, jak to miało miejsce właśnie we Wrocławiu podczas trasy koncertowej „Kolędy Świata”. Po paru miesiącach dzieciaki mogą wystąpić na wielkiej scenie ze znanymi artystami - dodaje dyrygent i lider TGD.
Do szkółki przyjmowane są dzieci w wieku szkolnym. Jak z kwestią talentu i ewentualnego umuzykalnienia?
- Myślę, że rodzice mają pojęcie, by stwierdzić u dziecka pasję i talent do śpiewania, ale od tego też są nasi instruktorzy, którzy spotykają się z dziećmi na przesłuchaniu, sprawdzają poczucie rytmu, intonację, muzykalność. Szkółka to nie jest miejsce, gdzie dzieci uczą się śpiewania zupełnie od zera - informuje P. Nazaruk.
Razem ze swoimi menadżerami pragnie podbijać kolejne miasta. Na razie szkółka funkcjonuje już w ośmiu miejscowościach i kształci 400 uczniów.
- Moim marzeniem jest nagranie jednego utworu, czy programu ze wszystkimi tymi młodziutkimi głosami, które mamy pod opieką. Może niedługo będzie ich około tysiąc? Wtedy mielibyśmy niebo na ziemi - podsumowuje z uśmiechem i nadzieją muzyk TGD.
We Wrocławiu zajęcia odbywają się co wtorek w sali konferencyjnej na II piętrze w galerii handlowej Sky Tower (ul. Powstańców Śląskich 95). Opłata miesięczna wynosi 150 złotych.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...