Z powodu epidemii 16 maja nie odbędzie się popularna Noc Muzeów. Niektóre placówki jednak z niej nie zrezygnowały i przygotowują atrakcje.
Z powodu epidemii Noc Muzeów nie odbędzie się zgodnie z planem, czyli 16 maja. Nowy termin zostanie wyznaczony na drugą połowę września, kiedy - miejmy nadzieję - placówki kultury i inne będą mogły już funkcjonować w mniejszym reżimie sanitarnym, a zwiedzający bezpiecznie wziąć udział w organizowanych przez nie wydarzeniach.
Noc Muzeów z roku na rok przyciąga większe rzesze miłośników nocnego zwiedzania. W ubiegłorocznej edycji w Warszawie wzięło udział ponad 200 tys. osób, przed którymi swoje podwoje otworzyły 262 placówki.
W tym roku w maju nie zobaczymy wijących się kolejek przed Muzeum Narodowym ani Pałacem Prezydenckim. Nie będzie tłumów na Krakowskim Przedmieściu i zabytkowych "ogórków", pomagających sprawnie przemieszczać się między atrakcjami.
Ale dwa warszawskie muzea z imprezy nie zamierza rezygnować. Wręcz przeciwnie: bardzo na nią zapraszają.
16 maja o godz. 18 wystartuje Mistrzowska Noc Muzeów w Muzeum Sportu i Turystyki. Będzie inna od tych z poprzednich lat, bo zamiast do muzealnych sal przy Wybrzeżu Gdyńskim 4, placówka zaprasza na swoją stronę internetową. Na tę noc przygotowała specjalny program.
Rozpocznie go spotkanie "na żywo" z Czesławem Langiem, wicemistrzem olimpijskim oraz dwukrotnym medalistą szosowych mistrzostw świata, organizatorem Tour de Pologne. Kolejnymi gośćmi będą: Luiza Złotkowska - srebrna i brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w łyżwiarstwie szybkim, Robert Korzeniowski - czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym, oraz Bartłomiej Marszałek z ORLEN Team - pierwszy i jedyny Polak w wodnej Formule 1 F1H2O. Do soboty miłośnicy sportu mogą nadsyłać pytania, które chcieliby zadać gościom.
Podczas Mistrzowskiej Nocy Sportu będzie można online zobaczyć ciekawe sportowe trofea i eksponaty, usłyszeć opowieści o nich, zajrzeć do muzeum "od kuchni" oraz wrócić wspomnieniami do największych sportowych sukcesów Polaków i posłuchać opowieści ich bohaterów.
- Dodatkową atrakcją będzie prezentacja nowego eksponatu - motocykla, na którym w 1973 roku Jerzy Szczakiel został pierwszym polskim żużlowym mistrzem świata. Został on wypożyczony ze Stacji Muzeum na pięć lat - mówi Sławomir Majcher, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki.
Z okazji 100. urodzin św. Jana Pawła II muzeum przygotowało wystawę pt. "Wędrówka do świętości". Będzie można na niej zobaczyć najcenniejsze pamiątki związane z turystyczno-sportowym obliczem Ojca Świętego, m.in. jego kajak i kamień z Mount Everestu, który papież otrzymał od himalaistki Wandy Rutkiewicz. Ekspozycja zostanie wzbogacona o wyjątkową kolekcję portretów papieża, autorstwa fotografa Grzegorza Gałązki, oraz o medale, monety i numizmaty.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.