Umowa z wykonawcą nowej wystawy głównej Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności została podpisana 18 stycznia. Na ekspozycji zostanie przedstawiona historia pamiętnego strajku w kopalni Wujek i w innych kopalniach (m.in. Ziemowit) oraz polskiej walki o wolność.
Przetarg na budowę wystawy głównej wygrała firma Adventure Ekspozycje Sp. z o.o.
Wystawa będzie prezentowana w dawnym magazynie odzieżowym kopalni Wujek. To z rampy przylegającej do tego budynku 16 grudnia 1981 roku milicjanci z plutonu specjalnego strzelali ostrą amunicją do górników. Obecnie trwa rozbudowa tego budynku.
Jak mówi Jarema Szandar z firmy Adventure Multimedialne Muzea - to miejsce zmieni się znacznie i będzie bardzo nowoczesne:
Jak będzie wyglądała nowa wystawa? Na parterze omówiona zostanie m.in. geneza powstania NSZZ „Solidarność”, wprowadzenie stanu wojennego oraz pacyfikacja KWK „Wujek”. Następnie zwiedzający zejdą do podziemi budynku, gdzie pokazany zostanie m.in. podziemny strajk na kopalni „Piast-Ziemowit”, internowania oraz działalność podziemnej Solidarności. W podziemiach przedstawiony będzie również ogólnopolski zakres represji, mających miejsce w okresie stanu wojennego. Zakończenie tego bloku będzie stanowił wykaz udokumentowanych ofiar systemu komunistycznego w Polsce.
Powrót zwiedzających na parter budynku będzie związany z ukazaniem m.in. pielgrzymki Jana Pawła II do Polski oraz kryzysem gospodarczym, który znalazł swoje odzwierciedlenie w życiu codziennym mieszkańców regionu.
Na ostatniej kondygnacji powstaje sala konferencyjna, w której będą odbywały się wykłady oraz pokazy filmów dokumentalnych.
Planowane jest odsłonięcie we wszystkich pomieszczeniach obiektu jego ceglanych murów.
Otwarcie nowej ekspozycji stałej w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności jest planowane na grudzień 2021 roku. Ma się to odbyć w ramach obchodów 40. rocznicy strajku w kopalni „Wujek” i jego pacyfikacji.
Nowa ekspozycja ma być skierowana zwłaszcza do młodych ludzi, a jej szeroka tematyka nawiązywać będzie do historii tego miejsca i sytuacji w kraju w latach 80. XX wieku. Jednym z najważniejszych eksponatów prezentowanych na wystawie stałej będzie czołg T-55 – tego typu czołgi brały udział w pacyfikacji strajku w kopalni „Wujek”, odbudowana i wyeksponowana zostanie także znajdująca się w budynku rampa, z której 16 grudnia 1981 r. pluton specjalny ZOMO oddał strzały w kierunku strajkujących górników.
Umowa na budowę wystawy została podpisana 18 stycznia w budynku dyrekcji kopalni Wujek w obecności marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego i prezydenta Katowic Marcina Krupy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...