Lublinianie przeczytają fragment popularnego utworu poety i opowiedzą o swoim doświadczeniu miasta nad Bystrzycą.
Jak każdego roku 15 marca, Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN przygotowuje urodziny Józefa Czechowicza. - Tego dnia mieszkańcy Lublina uczestniczą w specjalnym wydarzeniu, podczas którego zaproszeni przez nas wyjątkowi lublinianie czytają „Poemat o Mieście Lublinie”. Przypadająca w tym roku 20. rocznica „Czytania Czechowicza” skłania nas do przyjrzenia się nie tylko poecie i poematowi, ale także do przypomnienia dotychczasowych uczestników tego wydarzenia, tym bardziej, że wielu z nich już nie ma wśród nas - informują organizatorzy.
Początek transmisji 15 marca o godzinie 17.00 na kanale YouTube i na profilu facebookowym Teatru NN.
Jak informują przedstawiciele Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN, Józef Czechowicz pojawił się na stałe w kręgu działań instytucji dzięki Władysławowi Panasowi. - To z jego inicjatywy 10 września 1999 r. w 60. rocznicę śmierci poety w ośrodku została zorganizowana sesja „Czytanie Czechowicza”. W roku 2001 powstał pomysł na coroczne spotkania upamiętniające urodziny poety. Uznaliśmy, że każdego roku w tym właśnie dniu będziemy zapraszać kilkoro lublinian do odczytania najbardziej „lubelskiego” utworu Czechowicza - „Poematu o mieście Lublinie”. Stało się też tradycją, że wszyscy uczestnicy czytania opowiadają o „swoim” Lublinie.
- W tym roku po raz dwudziesty obchodzimy urodziny Józefa Czechowicza. Odbędą się one w przestrzeni internetu, jednak pozostajemy przy tradycyjnej formule. Zaprosiliśmy 14 osób, z którymi współpracowaliśmy w ostatnim czasie. Goście przedstawią fragmenty utworu i opowiedzą o tym, jak wygląda Lublin w ich oczach - mówi Joanna Zętar z Teatru NN.
W tym roku zaproszenie do udziału w czytaniu „Poematu o mieście Lublinie” przyjęli m.in. Jagoda Graboś, Kevin Grabowski-Christianson, Aleksander Wójtowicz, Rafał Jakub Pastwa, Marta Teresa Panas.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.