W Pile można obejrzeć prawie 100 współczesnych ikon napisanych przez twórców z 6 krajów. Na razie tylko wirtualnie, a po zniesieniu obostrzeń sanitarnych także na żywo.
Na wystawie w Biurze Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile prezentuje się prace 57 artystów z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Gruzji, Serbii i Polski. To owoc Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów w Nowicy koło Gorlic w Małopolsce. Większość ikon powstała podczas ubiegłorocznego pleneru, którego tematem przewodnim były słowa prologu św. Jana: "Słowo stało się Ciałem".
- Mamy nadzieję że ta wystawa wpuści trochę światła i optymizmu w obecne mroczne czasy - mówi Mateusz Sora, jeden z kuratorów wystawy. - Zawsze przed warsztatami wybieramy taką pracę, która pojawi się na plakacie i na okładce katalogu. W tym roku jest to praca Ulyany Tomkevych z Ukrainy, komisarza warsztatów. Mam wrażenie, że ten wybór wpłynął trochę na tematy, które malarze wybierali do swoich prac. To Zwiastowanie było wybierane dość często, a jest to niewątpliwe nawiązanie do tekstu z Ewangelii św. Łukasza, kiedy Maryja, odpowiadając Gabrielowi, mówi: "Niech mi się stanie według słowa twego". I cytat, który stał się tematem warsztatów z Ewangelii św. Jana" "Słowo stało się Ciałem", został przez wielu kolegów odczytany właśnie w kontekście tej sceny Zwiastowania - wyjaśnia.
BWAiUP w PileOprócz owoców ubiegłorocznego spotkania artystycznego na wystawie zaprezentowano 37 ikon z poprzednich warsztatów, których motywem były Psalmy.
- W Polsce zwykliśmy myśleć o ikonie rosyjskiej, w czystej postaci. Często odbiorcy wystawy są zaskoczeni tym, co widzą. Ale to, co można zobaczyć na wystawie, to nie tylko eksperymenty współczesnych, wyzwolonych malarzy, to również sięganie do tradycji ikonograficznej, która w różnych stronach świata rozwijała się zupełnie inaczej - zaznacza komisarz wystawy Katarzyna Jakubowska-Krawczyk.
To drugi międzynarodowy przegląd malarstwa o motywach religijnych, który odbywa się w pilskiej BWAiUP. - Zainteresowanie przeglądem w grudniu 2019 r. przeszło nasze najśmielsze oczekiwania, dlatego postanowiliśmy, że wystawy takie będą się odbywały w naszej galerii co dwa lata. Wbrew temu, co się słyszy, zapotrzebowanie na współczesną sztukę sakralną jest duże. Ta sztuka żyje, rozwija się i jest potrzebna - podkreśla Edmund Wolski, dyrektor placówki.
Wirtualny wernisaż wystawy odbył się w sieci. Na razie też ikony można oglądać jedynie wirtualnie na stronie internetowej galerii. - Organizując wystawę, wybieraliśmy dogodny termin, bez ograniczeń pandemicznych. Niestety, nadal jesteśmy w niewoli wirusa. Mamy jednak nadzieję, że to, co przygotowaliśmy, będą państwo mogli zobaczyć po 28 kwietnia - dodaje E. Wolski.
Wystawa pozostanie w Pile do 7 maja.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.