Wystawa ikon i ikonokodów Grzegorza Tomasiaka została zorganizowana przez Gminne Centrum Kultury i Rekreacji w Bierawie.
Pochodzący z Raciborza (rocznik 1986) artysta Grzegorz Tomasiak jest twórcą oryginalnej koncepcji (a przy okazji nazwy) ikonokodów. „Koncepcja moich prac koncentruje się wokół możliwości wykorzystania alfanumerycznego, dwuwymiarowego kodu w procesie pisania i czytania ikon w treści odwołujących się do ksiąg Starego i Nowego Testamentu” – tłumaczy autor. Wygląda to w praktyce tak, że w niektóre ikony Tomasiak wkomponowuje duże fragmenty graficzne, które są kodami QR. Po ich odkodowaniu za pomocą smartfona widz odsyłany jest do wybranych fragmentów Pisma św, które wiążą się z pozostałą częścią – już tradycyjnie przedstawianej – ikony .
Taką ikoną w formie „ikonokodu” jest na wystawie pt. „Ikony – Ikonokody. W duchu tradycji ku nowoczesności” prezentowanej w Domu Kultury w Starej Kuźni ikona Przemienienia Pańskiego. Widzimy tylko trzech uczniów powalonych siłą blasku na Górze Tabor. W miejscu sylwetki przemienionego Chrystusa pojawia się namalowany duży kod QR. Na wystawie można obejrzeć jeszcze kilka tradycyjnych ikon przedstawiających świętych – Ojców Kościoła i świętych ważnych zwłaszcza dla chrześcijańskiego Wschodu (np. Grzegorz Palamas). Oprócz tego są także grafiki, które same w swojej formie są już symbolem „zaszyfrowanym” przez Grzegorza Tomasiaka, a jednocześnie odnoszą za pomocą współczesnych technologii do fragmentów Pisma Świętego.
Grzegorz Tomasiak jest doktorem sztuki (UŚ w Katowicach), kustoszem galerii w Starym Opactwie w Rudach. Jego prace prezentowane były na 44 wystawach indywidualnych i 65 zbiorowych w Polsce i za granicą.
Wystawę jego ikon i ikonokodów będzie można oglądać w Domu Kultury w Starej Kuźni jeszcze jutro (15 marca), a następnie w Domu Kultury w Bierawie (od 20 do 30 marca, wernisaż z wykładem autora w poniedziałek 20 marca o godz. 17), a na koniec w Domu Kultury w Dziergowicach (od 1 do 7 kwietnia).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.