Rzadko się zdarza, by święto obchodzone w Kościele katolickim na trwałe zostało wpisane do kalendarza gminy żydowskiej. Co więcej – żydzi chętnie włączają się w jego przygotowanie.
ks. Rafał Kowalski Wschód słońca na górze Synaj. To Ziemi Świętej poświęcono tegoroczne obchody
Mowa o Dniach Judaizmu, które od 8 lat przyciągają coraz większą widownię. – Początki były skromne – wspomina siostra Sybilla Kołtan, inicjatorka obchodów tego święta we Wrocławiu. – Pierwszy raz zorganizowaliśmy ten dzień w klasztorze sióstr marianek, a uczestnicy mogli wysłuchać dwóch wykładów oraz śpiewu chóru Synagogi pod Białym Bocianem – dodaje.
Zainteresowanie zaskoczyło organizatorów. Bez jakiejkolwiek reklamy, plakatów informujących o wydarzeniu oraz bez zapowiedzi w mediach w uroczystościach wzięło udział ponad 100 osób. To był znak, że dzieło powinno być kontynuowane. Każdego roku w jego przygotowanie włączało się coraz więcej osób i instytucji. Poza wykładami i koncertami organizowano targi kultury żydowskiej, w czasie których można było spróbować tradycyjnych potraw, zobaczyć przedmioty używane do modlitwy oraz zapoznać się z alfabetem hebrajskim. Kolejnym elementem, który na stałe wpisał się w świętowanie, jest Modlitwa Dialogu, w której uczestniczy metropolita wrocławski i naczelny rabin Wrocławia i Śląska. W ten sposób jeden Dzień Judaizmu przerodził się w tym roku w dwudniowe święto.
– Trzeba podkreślić, że jest to Dzień Judaizmu w Kościele katolickim, a zatem szczególnie zaproszeni są katolicy – zaznacza siostra Sybilla, podkreślając, że chodzi nie tyle o to, by rozpoczynać dialog z żydami czy poznawać judaizm dla samego poszerzania wiedzy, ile o pogłębienie własnej tożsamości.
– Znając kulturę i religię żydowską, rozumiejąc ich zwyczaje, łatwiej czytać Ewangelię. W tym roku organizatorzy zapraszają szczególnie dzieci i młodzież. Dla uczniów szkół podstawowych przygotowali grę edukacyjną, w czasie której najmłodsi, korzystając ze zdjęć, obrazów i opisów biblijnych zbudują makietę Ziemi Świętej. Natomiast młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych weźmie udział w konkursie, w którym główną nagrodą będzie pielgrzymka do Izraela. Ponadto można liczyć na pokaz tradycyjnego tańca żydowskiego oraz poszerzone o nowe elementy targi kultury żydowskiej.
Siostra Sybilla zauważa, że dzięki tej uroczystości łamią się pewne bariery zarówno po stronie katolików, jak i żydów. – Jesteśmy w stałym kontakcie z gminą żydowską. Oni zapraszają nas na wszystkie swoje święta, co więcej – wpisali już Dzień Judaizmu na stałe do swojego kalendarza. Cieszy także coraz większe zaangażowanie studentów, którzy bezinteresownie pracują nad przygotowaniem i przebiegiem święta. – Do tej pory jedynie pomagali. Dziś przejęli pałeczkę i sami czuwają nad całością – zaznacza siostra, dodając, że z inicjatywy młodzieży akademickiej powstało Stowarzyszenie Chawerim (co po hebrajsku oznacza „przyjaciele”), które w tym roku po raz pierwszy występuje jako organizator Dni Judaizmu.
Informacje i zgłoszenia szkół do uczestnictwa w Dniach Judaizmu na stronie www.dzienjudaizmu.pl.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...