Twórczości literackiej Karola Wojtyły i Jana Pawła II poświęcona jest książka "Przestrzeń słowa", która ukazała się właśnie w tłumaczeniu na język angielski.
"The Space of the Word" to swoisty przewodnik po najważniejszych tekstach literackich Karola Wojtyły - Jana Pawła II. Zawiera omówienie i analizę jego wierszy, poematów i dramatów. Książka pod redakcją prof. Zofii Zarębianki i ks. prof. Jana Machniaka składa się z ponad 30 artykułów przygotowanych przez filologów i teologów z polskich i zagranicznych ośrodków naukowych.
Na okładce książki zamieszczono reprodukcję rękopisu dramatu Karola Wojtyły "Brat naszego Boga", którego oryginał znajduje się w Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie.
Zdaniem ks. Jana Machniaka, autora książki "Bóg i człowiek w poezjach i dramatach Karola Wojtyły", współredaktora "The Space of the Word" "twórczość literacka jest kluczem do zrozumienia duszy Karola Wojtyły i tego wszystkiego, co robił".
"Niewątpliwie silny wpływ na twórczość Wojtyły wywarła poezja młodopolska i romantyczna, w szczególności twórczość Norwida" - mówił PAP ks. Machniak, absolwent polonistyki UJ, profesor Uniwersytetu Papieskiego JP II w Krakowie. "W twórczości dramatycznej Wojtyła poprzez swojego mistrza i przyjaciela Mieczysława Kotlarczyka (twórcę Teatru Rapsodycznego w Krakowie - PAP) był zwolennikiem teatru rapsodycznego - teatru, który operuje słowem".
Jak mówił ks. prof. Machniak Wojtyła w utworach literackich szuka odpowiedzi na pytania o własną tożsamość, relacje człowieka z Bogiem i to kim człowiek jest w świecie.
"Jego twórczość literacka odzwierciedla jego duchowe, wewnętrzne dojrzewanie. Jeśli szukamy jakiegoś klucza do zrozumienia papieża, jego aktywności kapłańskiej i papieskiej to myślę, że w poezjach można znaleźć bardzo autentyczną odpowiedź" - uważa ks. Machniak.
Motywy powracające w twórczości Wojtyła to pytania o tożsamość, doświadczenie historii, znaczenie spuścizny kultury antycznej i o najważniejsze wartości. "Jednocześnie bardzo mocny jest motyw wiary, spotkania z Jezusem Chrystusem" - dodaje duchowny.
"+Przestrzeń słowa+ to nie jest książka pochwalna dla twórczości literackiej Wojtyły, ale rzetelna publikacja naukowa wskazująca, kim jest Wojtyła jako literat. To zasadnicza wartość tej publikacji" - powiedział PAP Piotr Matusiak dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.
Książka w jęz. angielskim w przededniu beatyfikacji Jana Pawła II ma trafić do uczelni i instytucji na świecie zajmujących się promowaniem nauczania Jana Pawła II oraz do anglojęzycznych bibliotek.
W poniedziałek w Instytucie Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaplanowano promocję "The Space of the Word". Po polsku książka ukazała się w 2006 r. nakładem Wydawnictwa św. Stanisława.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.