Dotacje unijne, zaangażowanie państwa i wiernych oraz działania licznych fundacji, pozwalają na renowację coraz większej liczby obiektów sakralnych. Jednak ważne jest to, by odnawiając, w maksymalnym stopniu zachować autentyczność zabytków.
- Jest to dla nas sprawa priorytetowa – mówi Paweł Melka z firmy Integer S.A., która od ponad 20 lat specjalizuje się w renowacji zabytków, także obiektów sakralnych, i ma na swoim koncie ponad 250 zakończonych realizacji. Wiele z nich uhonorowano nagrodami i wyróżnieniami.
Kościół pw. Św. Trójcy we Wrocławiu
Wśród realizacji sakralnych, którymi Integer może się pochwalić, jest między innymi kościół o.o. Bonifratrów pod wezwaniem św. Trójcy we Wrocławiu. - Budowla pochodząca z drugiej polowy XVIII wieku jest ostatnią barokową świątynią katolicką na Śląsku. W 1710 roku cesarz Józef I zatwierdził ofiarowaną Bonifratrom darowiznę, teren przed Bramą Oławską obok kościoła św. Łazarza, na którym stanął kościół – opowiada Paweł Melka.
mat. prasowy Kościół pod wezwaniem św. Doroty oraz świętych Stanisława i Wacława we Wrocławiu Jednowiekowa budowla o malowniczej fasadzie została zaprojektowana przez austriackiego architekta Matthiasa Steinla (i być może Johanna Blasiusa Peintnera). Ozdobą świątyni jest obraz Matki Boskiej oraz zdobiona ambona z 1736 roku. Na baldachimie ambony, jako pamiątkę po bombardowaniu Wrocławia w 1806 roku, umieszczono kulę armatnią. Najstarszym zabytkiem znajdującym się w kościele jest pochodząca z XIII wieku płyta z piaskowca, wykorzystana do budowy bocznego ołtarza św. Józefa.
Zakres prac wykonanych w latach 2001 – 2002 przez firmę Integer to: remont elewacji kościoła (konserwacja i rekonstrukcja detalu architektonicznego), remont pokrycia dachowego (prace ciesielskie, dekarskie i blacharskie) oraz rewaloryzacja elementów kamiennych, metaloplastyki i stolarki, wymiana okien. Inwestorem był konwent o.o. Bonifratrów we Wrocławiu.
Kościół Opatrzności Bożej we Wrocławiu
Został zbudowany w tzw. Dzielnicy Wzajemnego Szacunku w połowie XVIII w. Od 1830 roku nosi nazwę kościoła dworskiego. Zbudowana na planie owalu świątynia posiada dwa piętra empor i ambonę nadołtarzową. Jej wystrój jest dosyć surowy, a najokazalsze elementy świątyni stanowią ołtarzo-ambona i prospekt organowy. Wnętrze kościoła było poddawane kilku gruntownym zabiegom renowacyjnym. Po raz pierwszy z okazji 100-lecia kościoła w 1850 r., kiedy to odnowiono i poszerzono schody wewnętrzne, a zamiast lóż ustawiono rzędy ławek oraz pomalowano kościół na biało.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...