Kiedy podhalańska poetka Zofia Truty była nastoletnią Zosią i biegała po lasach umorusana borówkami, często zerkała w kierunku paulińskiej pustelni na Bachledówce, wypatrując kard. Stefana Wyszyńskiego.
Do napisania poświęconego kard. Wyszyńskiemu oratorium namówił ją były uczeń Jan Mrowca. Dzięki niemu powstało libretto dzieła "Równoj ku Górze". Pieśni oratorium napisane są w języku literackim oraz w gwarze Podhala i komentowane fragmentami nauczania prymasa, poświęconymi m.in. młodzieży, ojczyźnie, rodzinie, kapłanom, potrzebie przebaczenia. Poezja splata się tu ze znanymi góralskimi nutami, które wybrzmiewają w muzycznym dialogu z wykonaniami symfonicznymi.
- Muzyka góralska jest trzonem oratorium, stanowi jego konstrukcję - mówi kompozytor utworu Bartek Gliniak. Jak podkreśla, dopiero praca przy tym dziele uświadomiła mu, jak ważne dla społeczności Bachledówki i okolicznych wsi jest pielęgnowanie pamięci o wakacyjnych spotkaniach z Prymasem Tysiąclecia. "Płaćmy złotem modlitwy za kamienie nienawiści" - to jego ulubiony cytat z nauczania błogosławionego.
Bezpośrednią inspiracją w tworzeniu muzyki była dla B. Gliniaka poezja Z. Truty. - Trafnie ujmuje w tekstach literackich niuanse naszych dylematów, w sposób bardzo czuły, a nawet intymny. Ten sam temat w wersji góralskiej jest opisany konkretnie, w sposób prosty i bezpośredni - tłumaczy kompozytor.
W warstwie muzycznej piękna, czysta góralszczyzna spotyka się z czystą symfoniką. - Zabrzmią i delikatne ballady góralskie, i szybkie, energetyczne utwory. Będą dudy, fujary i trombity, i przeróżne niespodzianki - rekomenduje artysta. "Równoj ku Górze" to tytuł wprost nawiązujący do wezwania Prymasa Tysiąclecia, który mobilizował zwłaszcza młodych ludzi: "Bądźcie jak orły, patrzcie z góry, latajcie wysoko!". Do sięgania w górę inspirują również podhalański krajobraz i kultura, która z niego wyrosła.
Premiera oratorium odbędzie się na zakończenie obchodów 550-lecia obecności paulinów na Skałce, w piątek 30 września o 19.00 w kościele św. Katarzyny na krakowskim Kazimierzu. Wystąpią Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chór Akademicki UJ "Camerata Jagellonica", Chór Gregoriański WSD Paulinów na Skałce, soliści: Sylwia Banasik-Smulska, Emil Ławecki, Dariusz Bafeltowski, Kacper Smoliński oraz podhalańskie zespoły śpiewacze, soliści, chór i kapela góralska. Całością dyrygować będzie Maciej Tomasiewicz, a narratorem jest Jerzy Zelnik.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...