Papieskie bryki

Do atrybutów powszechnie kojarzących się z papieżem jako biskupem Rzymu, tak tradycyjnych jak paliusz, piuska czy papieski pastorał - doszedł jeszcze jeden - samochód: papamobile

„Papamobilem ku świętości - pojazdy Jana Pawła II” - to tytuł wystawy dokumentalnej, która wczoraj (28 kwietnia) została otwarta w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. W oparciu o fotogramy z różnych czasów ekspozycja przedstawia Jana Pawła II w „samochodowym kontekście” jego pontyfikatu - mówi pomysłodawca wystawy Jacek Maria Stroka.Na wystawie wykorzystano zdjęcia autorstwa wielu wybitnych fotografów, m.in. Arturo Mari czy Ryszarda Rzepeckiego. By poszerzyć kontekst ekspozycji niektóre ze zdjęć dotyczą czasów jeszcze sprzed pontyfikatu, a inne przypominają, że Jan Paweł II na swych drogach korzystał nie tylko z samochodów. Podróżował samolotem, śmigłowcem, pociągiem, autobusem, kolejką linową, gondolą i... rikszą.


Znamienną cechą pontyfikatu Jana Pawła II, wyróżniającą go spośród wszystkich wcześniejszych papieży, było sprawowanie władzy duchowej w kontakcie z wiernymi, dzięki licznym i częstym pielgrzymkom do wielu krajów świata. W ciągu prawie 27 lat pontyfikatu papież-Polak odbył ich 104.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama