Benedykt XVI o Biblii i wychowawczej roli dobrej książki

Powstała 500 lat temu diecezja obecnej stolicy Republiki Dominikany jest jedną z trzech pierwszych na ziemi amerykańskiej. Przypomniał o tym Papież w przesłaniu wideo, odtworzonym wczoraj w Teatrze Narodowym w Santo Domingo na rozpoczęcie Międzynarodowych Targów Książki, które odbywają się tam (od 4 do 22 maja) już po raz 14.

Stolica Apostolska jest honorowym gościem wspomnianych targów. Rząd Dominikany zaprosił ją w takim charakterze, uznając podstawowe znaczenie wiary chrześcijańskiej dla historii i kultury tego karaibskiego kraju.

Diecezje Santo Domingo i Concepción de la Vega w dzisiejszej Dominikanie oraz San Juan w Portoryko utworzył 8 sierpnia 1511 r. papież Juliusz II. Najważniejszą z nich jest Santo Domingo, już po 35 latach wyniesiona do rangi stolicy metropolii. Do dziś tamtejszy arcybiskup nosi tytuł prymasa całej Ameryki, co zostało uznane także w konkordacie z Republiką Dominikany z 1954 r.

W swym przesłaniu Benedykt XVI zwrócił uwagę na znaczenie produkcji literackiej Kościoła katolickiego i na jego wpływ na kulturę mieszkańców Dominikany. Podkreślił wychowawczą rolę dobrej książki, która ma uczyć myśleć i lepiej rozumieć otaczający nas świat. „Sam Bóg zechciał, by Jego Słowo przyjęło naszą słabą naturę, stając się zrozumiałym i bliskim ludziom. Rozporządził, by to jedyne odwieczne Słowo Boże wyraziło się za natchnieniem Ducha Świętego w słowach ludzkich, które mogły przyjąć formę księgi – powiedział Papież. – W ten sposób poprzez Pismo Święte może dotrzeć do wszystkich Dobra Nowina o zbawieniu”.

Na inauguracji targów z przesłaniem Benedykta XVI był obecny specjalny wysłannik Ojca Świętego, przewodniczący Papieskiej Rady Kultury kard. Gianfranco Ravasi, i najwyższe władze Dominikany. Tamtejszy minister kultury Rafael Lantigua przypomniał, że 32 lata temu Jan Paweł II właśnie od Dominikany rozpoczął dzieło nowej ewangelizacji. Przybył tam na początku swej pierwszej podróży zagranicznej, która objęła następnie również Meksyk i Bahamy. Powrócił jeszcze potem na karaibską wyspę w r. 1984 i 1992.

Na Targach Książki w Santo Domingo oprócz pawilonu Stolicy Apostolskiej jest jeszcze inny, poświęcony właśnie nowemu Błogosławionemu. Przy okazji obecnych targów Stolica Apostolska ofiarowała ministerstwu kultury Dominikany szereg książek katolickich autorów, przeznaczonych dla instytucji akademickich i szkolnych tego wyspiarskiego kraju.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama