W dniach od 7 lipca do 4 września 2011 w Muzeum Plakatu w Wilanowie rozpoczął się kolejny Salon Plakatu Polskiego.
W dniach od 7 lipca do 4 września 2011 w Muzeum Plakatu w Wilanowie rozpoczął się kolejny Salon Plakatu Polskiego. Ogólnopolska cykliczna wystawa organizowana jest co dwa lata przez Muzeum Plakatu w Wilanowie.
W galeriach Muzeum Plakatu w Wilanowie można obejrzeć ponad 500 prac prawie 100 polskich artystów. Wystawa stanowi największy przegląd grafiki użytkowej w kraju, bowiem w plakacie odbijają się najnowsze trendy w projektowaniu graficznym. Salon chwyta „na gorąco” to, co dzieje się w polskiej sztuce i kulturze.
Motywem przewodnim tegorocznego salonu jest szeroko pojęta nowoczesność. Większość uczestników to młodzi, choć często już uznani artyści.
Obecnie w plakacie i w grafice użytkowej zwycięża typografia i stylizacja. Już nie odwzorowanie przedmiotu, ale przedstawianie go za pomocą kompozycji, wzoru, czy choćby faktury. Nadesłane prace cechuje futurystyczna stylistyka, awangardowe rozwiązania plastyczne, czasem posunięte wręcz do granic komunikatywności, wizualna brawura i estetyczna drapieżność.
Na wystawie będzie można także podziwiać najnowsze prace największych mistrzów – Waldemara Świerzego, Lecha Majewskiego, Mieczysława Wasilewskiego, Stanisława Wieczorka, Władysława Pluty, Macieja Buszewicza, Lexa Drewińskiego czy Leszka Hołdanowicza.
Ich autor jest oskarżony o seksualne i psychiczne wykorzystywanie kobiet.
Nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Archeolodzy o odkryciach dawnego królestwa Kaabu w Gwinei Bissau.
Śmiało można stwierdzić, że lektura książki "Chopin" to pełnowymiarowe spotkanie ze sztuką.
A i film „nic moc”, jak mawiają Czesi. Czyli nic szczególnego. Znowu to samo...
W kolejnych dniach festiwalu będzie można zobaczyć m.in. musical zen.