Jutro rozpocznie się Kongres Kultury Chrześcijańskiej

Potrwa do 20 października. Jego hasło to: „Przywracać nadzieję. Kultura chrześcijańska wobec kryzysów świata”.

Sytuacja współczesnej kultury, wyzwania nauki, przyszłość społeczeństwa oraz zagrożenia i źródła nadziei dla Kościoła i dzisiejszego człowieka – to tylko niektóre tematy debat, wokół których koncentrować się będzie VII Kongres Kultury Chrześcijańskiej, który obradować będzie w Lublinie od 17 do 20 października pod hasłem: „Przywracać nadzieję. Kultura chrześcijańska wobec kryzysów świata”.

Wśród głównych gości Kongresu znajdziemy prof. Chantal Delsol, najwybitniejszą współczesną francuską filozof, kard. Andersa Arboreliusa ze Szwecji, prof. Krzysztofa Meissnera, światowej sławy polskiego fizyka czy prof. Konstantyna Sigowa z Kijowa, wybitnego myśliciela i filozofa z Ukrainy, a także wielu innych.

Zainicjowane przez abp. Józefa Życińskiego w 2000 r. lubelskie Kongresy Kultury Chrześcijańskiej są międzynarodowymi spotkaniami ludzi Kościoła, intelektualistów i ludzi kultury, wpisującymi się w twórczy dialog Kościoła ze światem współczesnym.

Główne wydarzenia Kongresu
Do Lublina, co jest już tradycją, przybędzie wielu wybitnych przedstawicieli zarówno Kościoła, jak i ludzi współczesnej kultury i nauki. Wykład inauguracyjny wygłosi kard. Lars Anders Arborelius ze Szwecji, karmelita bosy, biskup diecezji sztokholmskiej. Urodził się w rodzinie protestanckiej a w młodości przeszedł na katolicyzm. Jest pierwszym kardynałem w ponad 1000-letniej historii chrześcijaństwa w całej Skandynawii.

Gośćmi Kongresu, którzy wezmą udział w tematycznych dyskusjach panelowych, będą m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Guido Filipazzi, b. premier Hanna Suchocka, Prymas Polski abp Wojciech Polak, socjolog prof. Mirosława Grabowska, fizyk Krzysztof Meissner czy min. Maciej Duszczyk specjalizujący się w polityce migracyjnej.

Tematyka poszczególnych wykładów i dyskusji poświęcona będzie m.in. sytuacji współczesnej kultury, źródłom nadziei dla Kościoła, wyzwaniom w rozwoju sztucznej inteligencji czy perspektywie pokoju w kontekście sytuacji w Ukrainie.

Kongresowi towarzyszyć będą codzienne Eucharystie oraz szereg dodatkowych wydarzeń, jak m. in. pokaz filmu „Minghun” w reż. Jana Matuszyńskiego, projekcja koncertu „Sprawiedliwy z Markowej”, który odbył się w Rzymie oraz spotkanie dwóch ambon „Znaki nadziei” u ojców dominikanów z udziałem biskupa Artura Ważnego, reprezentującego Kościół Katolicki i bp. Mariana Niemca z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Kongres zakończy inauguracja roku akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. W ramach tej uroczystości zostanie nadany tytuł honoris causa uczelni wybitnej myślicielce francuskiej prof. Chantal Delsol. Z kolei medalem KUL za szczególne zasługi zostanie uhonorowany metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

Szczegółowy program Kongresu dostępny jest TUTAJ

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości