Miejsce dla książki

„Idealna pogoda na czytanie książek” - taką łatkę wakacjom przypinają w Internecie wydawnictwa. A tu na fejsbuku dowiaduję się, że do księgarni w Jaworznie przyszła młoda kobieta i poprosiła o 70 cm atrap książek w zielonym kolorze. Żeby jej pasowały…do mebli.

Wydaje się, że to historyjka z dowcipu, a jednak się zdarzyła. Na szczęście takich atrap księgarze jeszcze nie produkują. Ale kto wie co będzie kiedy dowiedzą się o zapotrzebowaniu. Na dodatek relacjonująca tę historyjkę zaznaczyła, że pytającej towarzyszył mocno małoletni synek, który w ten sposób wsączał w swoje uszy taki właśnie, delikatnie mówiąc - beznamiętny stosunek do czytelnictwa. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że w przyszłości dzieciak będzie miał poważne problemy z przejściem granicy, którą wyznaczyła mu matka. Wstręt do czytania, który wyssał z jej mlekiem może się okazać jednak mobilizujący. Ale jednak: „Czym skorupka za młodu nasiąknie…- chciało by się przytaczać przysłowia, które, jak mówią – są mądrością narodu. Jednak naród nie bardzo z nich korzysta.

Jak podają sondaże w tym roku 25 proc. Polaków z wykształceniem wyższym nie miało kontaktu z żadną książką w ciągu roku, a 20 proc. nie czytało w ciągu ostatniego miesiąca żadnego tekstu dłuższego niż trzy strony. To dotyczy tzw. wykształconych, lepiej nie badać jaki stosunek do słowa czytanego mają ci, bez tytułu magistra. A przecież instytucje i instytuty kultury starają się przyciągnąć do lektury nawet mało zainteresowanych. Przodują w tym ostatnio środki lokomocji i nawet słusznie, bo wakacje to pora podróżowania. A, że lepiej podróżować z książką niż z pustą głową to niby każdy wie. Ale najpierw trzeba sobie książkę wybrać. Dlatego na przykład jeżdżący warszawskim metrem mogą w ramach Roku Miłosza czytać wyeksponowane w wagonach wiersze polskich poetów. A w krakowskich tramwajach pojawiło się ostatnio „">miejsce dla czytelnika” w ramach niecodziennej akcji zachęcającej mieszkańców grodu Kraka do promowania czytelnictwa i budowania wizerunku miasta żyjącego literaturą. Specjalne naklejki - wzorowane częściowo na znakach sygnalizujących miejsce uprawniające do zajęcia przez osoby uprzywilejowane zachęcają do siadania ludzi z książkami. Można sobie wyobrazić jak maluchy będą się wgapiać w takich siedzących z książką na honorowym miejscu w zatłoczonym tramwaju. A może jeszcze zostaną zmuszone do ustąpienia im miejsca? Na szczęście to może wyrobić w nich cwaniacki odruch – „Czytam więc siedzę”. A to niezła nauka na dorosłe życie.

Lepiej siedzieć i czytać, niż siedzieć i gapić się w atrapy książek. Może podobne akcje nie pozwolą dzieciom swoich nieczytających matek pozostać obojętnymi na słowo pisane. Warto zwrócić uwagę, że dzielę się tym spostrzeżeniem z Państwem właśnie w okresie wakacji. Bo kiedy robi się deszczowo niezależnie od strefy geograficznej i obowiązujących w rodzinach trendów wychowawczych książka wydaje się być dobra na wszystko.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • MARIEL
  19.07.2011 08:12
  :),NA SZCZĘście dzieci dokonują równie często wyborów życiowych wzorując sie na rodzicach co zupełnie sie rodzicami nie sugerując.
  Pozostaje mieć nadzieję ze ten kilkulatek dostrzegł w księgarni jakąś książeczkę dla siebie i obydwoje z nią wyszli.A nuż to będzie ta pozycja ,która go"wciągnie"i rozpocznie sie jego czytelnicza pasja.
 • Anna
  19.07.2011 14:14
  Kurczę, aż mi wstyd, że pochodzę z Jaworzna... Nie wyobrażam sobie życia bez książek, bez ich szelestu, zapachu, bez wszystkich tych tajemnic, jakie każda ma w sobie. Jaką musiała być ta pani hipokrytką! Smutno i straszno...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.